A A+ A++

fot. Klub

Przez trzy dni, od 22 do 24 września b.r., w Klubie Wojskowym w Brzegu odbywały się Warsztaty Artystyczne dla Seniorów Wojskowych.


Uczestnicy do Brzegu zjechali z całej Polski. Byli seniorzy z: Warszawy, Gdyni, Torunia, Lidzbarka Warmińskiego i Bydgoszczy. To członkowie sekcji i kół zainteresowań oraz amatorskich zespołów artystycznych działających w klubach wojskowych.

Przybyłych w imieniu dowódcy 1 Pułku Saperów, który był gospodarzem wydarzenia, przywitał ppłk. Sławomir Marcinek. W imieniu organizatora dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON dr hab. Pawła Huta kilka słów do seniorów skierował ppłk. Paweł Nawarycz, a w Klubie Wojskowym, gdzie warsztaty się odbywały, uczestników serdecznie powitała kierownik Jana Koronkiewicz.  Był to również doskonały moment na zaprezentowanie oferty kulturalnej brzeskiego Klubu i przedstawienie dorobku artystycznego. Jako przykład posłużyła wyjątkowa prezentacja filmowa pt.: „Byście się miłowali” przygotowana przez zespół „Biedronki i przyjaciele”.

Swój pobyt w Brzegu nasi gości rozpoczęli od spaceru po mieście. Przewodnik Marek Pyzowski doskonale i ze szczegółami opowiedział im o naszych zabytkach. Zwiedzili kościół św. Mikołaja, kościół św. Krzyża, ratusz, zamek i przespacerowali się pięknymi brzeskimi ulicami. Wieczorem mieli przyjemność posłuchać występu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w brzeskim Zamku, gdzie muzyków oraz wszystkich gości przywitał dowódca 1 Pułku Saperów płk Grzegorz Oskroba.

W repertuarze artyści z Warszawy mieli pieśni patriotyczne i rozrywkowe. Można było usłyszeć m.in. „Pierwszą Kadrową”, „Serce w plecaku”, czy „Sanitariuszkę Małgorzatkę”, ale też „Tylko we Lwowie” i „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”. Występ był gorąco oklaskiwany, a seniorzy uczestniczący w wydarzeniu wynieśli niezapomniane wrażenia.

Kolejny dzień był typowo warsztatowy. Przed seniorami były zajęcia wokalne, teatralne i taneczne. Rozpoczęli od „Gimnastyki dla języka” prowadzonej przez Zuzannę Zazulin, aktorkę, utalentowaną absolwentkę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.  Dzięki niej  seniorzy poznali również „Spectrum ekspresji ruchu i świadomości ciała”, a następnego dnia mieli do wykonania „Elementarne zadania aktorskie – etiudy opierające się na ekspresji ruchu”.

Angelika Skowronek, choreograf, współpracująca z Teatrem Piosenki im. Romana Kołakowskiego, z seniorami poprowadziła zajęcia taneczne. Tematem był „Taniec narodowy jako jedna z form integracji”, a zadaniem które seniorzy mieli wykonać był polonez. Nauka nie poszła w las, bo już następnego dnia jej efekty uczestnicy prezentowali podczas uroczystej gali.

Agnieszka Sobczak, muzyk, muzykoterapeuta, instruktor wokalny poprowadziła warsztaty wokalne – „Uwolnij swój głos” oraz „W stronę filharmonii – chór i wielka forma”. Seniorzy uczyli się emisji głosu, poznali harmonię wokalną i ćwiczyli śpiew w chórze. Razem z grupą przygotowała utwory „Leguny w niebie” i „Pierwsza kadrowa” oraz Mazurka Dąbrowskiego.

Drugi dzień warsztatów zakończył się spektaklem grupy Antydrama w Brzeskim Centrum Kultury pt.: „Randka w retro”. Wypełniona po brzegi widownia miała okazję poznać losy kawalera szukającego wybranki swego serca. Utrzymana w konwencji telewizyjnej randki w ciemno sztuka z przedwojennym lwowskim akcentem w mig rozbawiła widzów. Kwiaty i podziękowania dla wykonawców i reżyser Joanny Bilowickiej złożył dowódca 1 Pułku Saperów.

W sobotę pierwsza część dnia upłynęła na szlifowaniu wcześniej poznanych umiejętności i przygotowaniach do koncertu galowego. Punktualnie o godzinie 15.00 na terenie Klubu Wojskowego rozpoczęła się gala „Z hymnem na ustach”. Pierwszym akcentem był przygotowany dzień wcześniej polonez. Uczestnicy warsztatów zaprezentowali publiczności swoje umiejętności i poszło im to wspaniale. Następnie szer. Urszula Kużdżał, pełniąca tego dnia rolę konferansjera, poprosiła zebranych o odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Głos zabrał ppłk Paweł Nawarycz, który podziękował seniorom za uczestnictwo i zaangażowanie w warsztatach. Powiedział kilka słów na temat Hymnu Polski i innych ważnych wydarzeń z polskiej historii. Przy okazji życzył wszystkim bogatych wrażeń z koncertu. Słowa podziękowania do seniorów i organizatorów wydarzenia, a w szczególności kierownik Klubu Jany Koronkiewicz oraz jej pracowników i żołnierzy z sekcji wychowawczej skierował też dowódca brzeskich saperów płk. Grzegorz Oskroba.  

Zespół Viviana z powodzeniem zaprezentował się w koncercie „Na patriotyczną nutę”. Publiczność z entuzjazmem reagowała na kolejne utwory, a nawet uczestniczyła w ich wykonaniu. Zabrzmiały m.in.: „Gdzieś ty bywał żołnierzyku”, „Jak całować to ułana”, „Ja to mam szczęście”. Widzom szczególnie do gustu przypadł „Karolek”, który doskonale wywiązał się ze swojego zadania… Występ podzielony był na dwie części, pomiędzy którymi swoje umiejętności wokalne prezentowali uczestnicy warsztatów. Zaśpiewali wspomniane już wcześniej „Leguny w niebie” oraz „Pierwszą kadrową” i otrzymali za to gromkie brawa.

Trzy dni upłynęły szybko i intensywnie. Seniorzy z wojskowych ośrodków kultury do swych domów rozjechali się pełni wigoru i pozytywnych emocji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZagłosuj na Budżet Obywatelski 2023
Następny artykułCzechy wprowadzą kontrole na granicy ze Słowacją