A A+ A++

1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej. Chodzi o kompleksowe podejście do diagnozowania i leczenia pacjenta, a w razie potrzeby także rehabilitacji.

fot. Bernt Muller Pixabay

Ustawa wprowadza nowe opcje opieki, m.in. przesiewową diagnostykę geriatryczną na poziomie POZ, uruchomienie Centrów Zdrowia 75+ oraz tworzenie oddziałów geriatrycznych w szpitalach.

Centra Zdrowia 75+ mają być tworzone przez powiaty w ramach tzw. zadań zleconych przez państwo. Zanim powiat zgłosi wojewodzie potrzebę i zamiar zorganizowania takiego centrum, musi przeprowadzić szczegółowe rozeznanie potrzeb zdrowotnych osób 75+ na swoim terenie, zgodne z zapisami ustawy.

Ustawa umożliwia m.in. zawieranie porozumień miedzy powiatami, gdy któryś nie będzie miał możliwości stworzenia takiego centrum samodzielnie. Analizy mają się rozpocząć już w tym roku. Na zgłoszenia chęci utworzenia CZ 75+ będą dwa miesiące.

Na podstawie zgłoszeń powiatów powstanie plan opieki geriatrycznej w regionie.

Celem nowej regulacji prawnej jest kompleksowe podejście do diagnozowania i leczenia seniora, a w razie potrzeby także rehabilitacji. Obecnie senior skazany jest na leczenie specjalistyczne każdego ze schorzeń osobno.

Centrum Zdrowia 75+ to:

poradnia konsultacyjna (geriatria, rehabilitacja, opieka psychiatryczna, co najmniej jeden dzienny ośrodek opieki geriatrycznej, geriatryczny zespół opieki domowej, zespół koordynatorów opieki geriatrycznej zespół edukatorów zdrowotnych. CZ 75+ może postać albo w ramach struktury podmiotu leczniczego, albo jako nowy podmiot leczniczy tworzony przez powiat. Do sfinansowania działalności takiego centrum zobowiązany jest NFZ. Aby takie centrum powstało w powiecie zamieszkiwać powinno minimum 6000 maksimum 12 tys. seniorów po 75 roku życia zamieszkałych na danym terenie. Jeśli CZ 75+ znajdzie się w planie wojewódzkim, to powiat musi go stworzyć w ciągu 5 lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkolenie pilota śmigłowca, jak długo trwa kurs?
Następny artykułUM Lublin: Konferencja „Dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami – teraźniejszość i wyzwania”