A A+ A++

Senatorowie USA wzywają do przedłużenia okresu obowiązywania limitu na import uranu z Rosji

22.05.2020r. 16:08

Senatorzy w swoim wystąpieniu wezwali DOC do ograniczenia importu rosyjskiego uranu poniżej istniejących limitów. Stwierdzili, że ochroni to amerykańskich producentów uranu naturalnego przed “agresywnymi i nielegalnymi praktykami handlowymi państwowych przedsiębiorstw jądrowych zagranicznych konkurentów”.

List do zastępcy Sekretarza Departamentu Handlu, Jeffreya Kesslera podpisał senator John Barrasso, który jest przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Środowiska i Robót Publicznych, oraz senatorowie Martin Heinrich, Lisa Murkowski, Joe Manchin, Mike Braun, Tom Udall, Kevin Cramer, Mike Enzi, Tom Cotton i Lindsey Graham.

W swoim liście senatorowie twierdzą, że “konieczne jest, aby DOC przedłużyło RSA. Wzywają również DOC do oparcia negocjacji z Rosją na “niższym” scenariuszu Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (WNA) zakładającym do roku 2040 pozostawanie światowych mocy jądrowych na obecnym poziomie (402 GWe), twierdząc, że scenariusz “referencyjny” (wzrost mocy do 569 GWe) “konsekwentnie zawyżał” krajowe zapotrzebowanie na ten surowiec.

Grupa Ad Hoc Utilities Group (AHUG), która składa się z większości wytwórców energii jądrowej w Stanach Zjednoczonych, sprzeciwia się wszelkim dodatkowym ograniczeniom dotyczącym możliwości zakupu paliwa jądrowego dla floty reaktorów w USA. Takie ograniczenia grożą dodatkowym przedwczesnym zamykaniem elektrowni w całym kraju, osłabiając amerykański przemysł jądrowy, a tym samym bezpieczeństwo narodowe.

Odpowiadając na raport NFWG z kwietnia, AHUG zauważyła, że większość uranu w USA pochodzi obecnie od dostawców z USA, Kanady i Australii. Rosyjskie firmy, zgodnie z poprawką RSA z 2008 r., mogą sprzedawać nisko wzbogacony uran amerykańskim producentom energii jądrowej. “Krótkoterminowych dostaw z Rosji nie można zastąpić, ponieważ globalny rynek wzbogacania ma bardzo mało rezerwowej, niewykorzystanej podaży i ma ograniczoną zdolność do ekspansji w perspektywie krótko- i średnioterminowej” – stwierdza AHUG.

Jak wynika z danych opublikowanych w tym tygodniu przez amerykańską agencję informacyjną Energy Information Administration USA wyprodukowały w 2019 r. 0,17 mln funtów (65,4 tU) koncentratu uranu U3O8 ze wszystkich źródeł krajowych – 89 proc. mniej niż w 2018 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułFundacja Wolności rapuje o nagrodach przyznanych przez marszałka. Chce wiedzieć, kto je otrzymał
Następny artykułBlanka Lipińska zarzuca Latkowskiemu manipulację