Daria Pikulik (Human Powered Health) zwyciężyła na pierwszym etapie Santos Tour Down Under kobiet i została pierwszą liderką australijskiego wyścigu.
26-letnia Polka, która notuje debiut na poziomie UCI Women’s World Tour, w sprinterskim finiszu pokonała Clarę Copponi (FDJ-Suez) i Georgię Baker (Team Jayco AlUla).
Otwarcie rywalizacji kobiet na antypodach stanowił płaski etap na przedmieściach Adelajdy, zmarszczony tylko jedną premią górską – znajdującym się w pierwszej części odcinka Chaffeys Climb (820 m; 5,9%).
Po spokojnych pierwszych kilometrach, pokonanych razem przez kolarki, z peletonu seryjnie następowały nieskuteczne próby ataków. Sytuację komplikował zniechęcający do atakowania mocny przedni wiatr.
Dopiero 35 kilometrów przed metą, na rundach wokół miasta Aldinga, zaatakowała Isabelle Carnes (ARA Skip Capital Sunshine Coast). Za miejscową kolarką ruszyła ponadto Gina Ricardo (Team Bridgelane). Dwie zawodniczki budowały stopniowo przewagę nad peletonem, z którego w pościg ruszyły Tiril Jorgensen (Coop-Hitec Products) i Dilyxine Miermont (St Michel-Mavic–Auber93). Gdy dwie liderki były niemal dwie minuty z przodu różnica pomiędzy przednimi grupkami malała. Dwie goniące kolarki nie zdołały jednak doskoczyć do czołówki. Peleton wziął się wkrótce do roboty w końcówce i skasował obie akcje niemal 10 kilometrów przed metą.
W końcówce, na rantach, peleton się nieco podzielił. Na metę jako pierwsza wjechała ponad 30-osobowa grupa. Rozprowadzenie FDJ-Suez i Team Jayco AlUla doprowadziły na czoło kolejno Clarę Copponi i Georgię Baker, wyskoczyć na czoło chciała również Amanda Spratt (Trek-Segafredo). Przez środek finiszowała za to Daria Pikulik, która wyskoczyła zza koła Baker, wypracowała pewną przewagę i nie dała sobie wyrwać niespodziewanego zwycięstwa na otwarcie Santos Tour Down Under 2022.
Wyniki 1. etapu Santos Women’s Tour Down Uner (2.WWT), Glenelg – Aldinga (110,4 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Daria Pikulik | Human Powered Health | 3:03:01 |
2. | Clara Copponi | FDJ-SUEZ | |
3. | Georgia Baker | Team Jayco AlUla | |
4. | Maggie Coles-lyster | Zaaf Cycling Team | |
5. | Amanda Spratt | Trek-Segafredo | |
6. | Ally Wollaston | Nowa Zelandia | |
7. | Kaia Schmid | Human Powered Health | |
8. | Ilaria Sanguineti | Trek-Segafredo | |
9. | Lucinda Stewart | ARA Skip Capital Sunshine Coast | |
10. | Brodie Chapman | Trek-Segafredo | |
11. | Roxane Fournier | St Michel-Mavic-Auber93 WE | |
12. | Nicole Frain | UniSA-Australia | |
13. | Josie Nelson | Team Coop-Hitec Products | |
14. | Lauren Stephens | EF Education-TIBCO-SVB | |
15. | Georgia Williams | EF Education-TIBCO-SVB | |
16. | Loes Adegeest | FDJ-SUEZ | |
17. | Ruby Roseman-Gannon | Team Jayco AlUla | |
18. | Silvia Magri | Izrael Premier Tech Roland | |
19. | Rylee Mcmullen | Nowa Zelandia | |
20. | Grace Brown | FDJ-SUEZ | |
21. | Michaela Drummond | Zaaf Cycling Team | |
22. | Lauretta Hanson | Trek-Segafredo | |
23. | Jessica Pratt | Team Bridgelane WE | |
24. | Coralie Demay | St Michel-Mavic-Auber93 WE | |
25. | Alexandra Manly | Team Jayco AlUla | |
26. | Claire Steels | Izrael Premier Tech Roland | |
27. | Mia Griffin | Izrael Premier Tech Roland | |
28. | Caroline Baur | Izrael Premier Tech Roland | |
29. | Krista Doebel-hickok | EF Education-TIBCO-SVB | |
30. | Hole Mohr Mari | Team Coop-Hitec Products | |
31. | Nina Buijsman | Human Powered Health | 0:06 |
32. | Danielle de Francjasco | Zaaf Cycling Team | |
33. | Henrietta Christie | Human Powered Health | |
34. | Nikola Noskova | Zaaf Cycling Team | |
35. | Eugenie Duval | FDJ-SUEZ | |
36. | Alisha Wells | ARA Skip Capital Sunshine Coast | |
37. | Georgia Danford | Team Coop-Hitec Products | |
38. | Gladys Verhulst | FDJ-SUEZ | |
39. | Camille Fahy | St Michel-Mavic-Auber93 WE | |
40. | Ella Wyllie | Nowa Zelandia | |
41. | Abi Smith | EF Education-TIBCO-SVB | |
42. | Thật Nguyen Thị | Izrael Premier Tech Roland | |
43. | Sylvie Swinkels | Team Coop-Hitec Products | |
44. | Rachel Neylan | UniSA-Australia | |
45. | Anya Louw | UniSA-Australia | |
46. | Isabelle Carnes | ARA Skip Capital Sunshine Coast | |
47. | Bryony Botha | Nowa Zelandia | |
48. | Sophie Edwards | ARA Skip Capital Sunshine Coast | |
49. | Elena Pirrone | Izrael Premier Tech Roland | |
50. | Lisa Klein | Trek-Segafredo | |
51. | Prudence Fowler | Nowa Zelandia | 0:10 |
52. | Lily Williams | Human Powered Health | 0:18 |
53. | Emily Watts | Team Bridgelane WE | 0:21 |
54. | Josie Talbot | UniSA-Australia | |
55. | Lillee Pollock | Team Bridgelane WE | |
56. | Amber Pate | Team Jayco AlUla | 0:23 |
57. | Georgie Howe | Team Jayco AlUla | |
58. | Alli Anderson | UniSA-Australia | |
59. | Kerry Jonker | Team Coop-Hitec Products | 0:31 |
60. | Gina Ricardo | Team Bridgelane WE | |
61. | Haylee Fuller | UniSA-Australia | |
62. | Antri Christoforou | Human Powered Health | |
63. | Rachael Wales | ARA Skip Capital Sunshine Coast | 0:37 |
64. | Mia Hayden | Team Bridgelane WE | 0:49 |
65. | Tiril Jorgensen | Team Coop-Hitec Products | |
66. | Victorie Guilman | FDJ-SUEZ | |
67. | Annamarie Lipp | Nowa Zelandia | 0:56 |
68. | Jessica Allen | Team Jayco AlUla | 1:15 |
69. | Sandrine Bideau | St Michel-Mavic-Auber93 WE | 1:32 |
70. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo | 1:44 |
71. | Debora Silvestri | Zaaf Cycling Team | 1:52 |
72. | Georgia Whitehouse | ARA Skip Capital Sunshine Coast | 3:33 |
73. | Dilyxine Miermont | St Michel-Mavic-Auber93 WE | |
74. | Simone Boilard | St Michel-Mavic-Auber93 WE | 6:33 |
DNF | Keely Bennett | Team Bridgelane WE | |
DNS | Emma Langley | EF Education-TIBCO-SVB | |
DNS | Elizabeth Stannard | Zaaf Cycling Team | |
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Daria Pikulik | Human Powered Health | 3:02:51 |
2. | Clara Copponi | FDJ-SUEZ | 0:04 |
3. | Georgia Baker | Team Jayco AlUla | 0:06 |
4. | Grace Brown | FDJ-SUEZ | 0:07 |
5. | Alexandra Manly | Team Jayco AlUla | 0:08 |
6. | Ruby Roseman-Gannon | Team Jayco AlUla | 0:09 |
7. | Maggie Coles-lyster | Zaaf Cycling Team | 0:10 |
8. | Amanda Spratt | Trek-Segafredo | |
9. | Ally Wollaston | Nowa Zelandia | |
10. | Kaia Schmid | Human Powered Health | |
11. | Ilaria Sanguineti | Trek-Segafredo | |
12. | Lucinda Stewart | ARA Skip Capital Sunshine Coast | |
13. | Brodie Chapman | Trek-Segafredo | |
14. | Roxane Fournier | St Michel-Mavic-Auber93 WE | |
15. | Nicole Frain | UniSA-Australia | |
16. | Josie Nelson | Team Coop-Hitec Products | |
17. | Lauren Stephens | EF Education-TIBCO-SVB | |
18. | Georgia Williams | EF Education-TIBCO-SVB | |
19. | Loes Adegeest | FDJ-SUEZ | |
20. | Silvia Magri | Izrael Premier Tech Roland | |
21. | Rylee Mcmullen | Nowa Zelandia | |
22. | Michaela Drummond | Zaaf Cycling Team | |
23. | Lauretta Hanson | Trek-Segafredo | |
24. | Jessica Pratt | Team Bridgelane WE | |
25. | Coralie Demay | St Michel-Mavic-Auber93 WE | |
26. | Claire Steels | Izrael Premier Tech Roland | |
27. | Mia Griffin | Izrael Premier Tech Roland | |
28. | Caroline Baur | Izrael Premier Tech Roland | |
29. | Krista Doebel-hickok | EF Education-TIBCO-SVB | |
30. | Hole Mohr Mari | Team Coop-Hitec Products | |
31. | Isabelle Carnes | ARA Skip Capital Sunshine Coast | 0:13 |
32. | Nina Buijsman | Human Powered Health | 0:16 |
33. | Danielle de Francjasco | Zaaf Cycling Team | |
34. | Henrietta Christie | Human Powered Health | |
35. | Eugenie Duval | FDJ-SUEZ | |
36. | Alisha Wells | ARA Skip Capital Sunshine Coast | |
37. | Georgia Danford | Team Coop-Hitec Products | |
38. | Gladys Verhulst | FDJ-SUEZ | |
39. | Camille Fahy | St Michel-Mavic-Auber93 WE | |
40. | Ella Wyllie | Nowa Zelandia | |
41. | Abi Smith | EF Education-TIBCO-SVB | |
42. | Thật Nguyen Thị | Izrael Premier Tech Roland | |
43. | Sylvie Swinkels | Team Coop-Hitec Products | |
44. | Rachel Neylan | UniSA-Australia | |
45. | Anya Louw | UniSA-Australia | |
46. | Bryony Botha | Nowa Zelandia | |
47. | Sophie Edwards | ARA Skip Capital Sunshine Coast | |
48. | Elena Pirrone | Izrael Premier Tech Roland | |
49. | Lisa Klein | Trek-Segafredo | |
50. | Prudence Fowler | Nowa Zelandia | 0:20 |
51. | Lily Williams | Human Powered Health | 0:28 |
52. | Emily Watts | Team Bridgelane WE | 0:31 |
53. | Josie Talbot | UniSA-Australia | |
54. | Lillee Pollock | Team Bridgelane WE | |
55. | Amber Pate | Team Jayco AlUla | 0:33 |
56. | Georgie Howe | Team Jayco AlUla | |
57. | Alli Anderson | UniSA-Australia | |
58. | Nikola Noskova | Zaaf Cycling Team | 0:36 |
59. | Gina Ricardo | Team Bridgelane WE | 0:39 |
60. | Kerry Jonker | Team Coop-Hitec Products | 0:41 |
61. | Haylee Fuller | UniSA-Australia | |
62. | Antri Christoforou | Human Powered Health | |
63. | Rachael Wales | ARA Skip Capital Sunshine Coast | 0:47 |
64. | Mia Hayden | Team Bridgelane WE | 0:59 |
65. | Tiril Jorgensen | Team Coop-Hitec Products | |
66. | Victorie Guilman | FDJ-SUEZ | |
67. | Annamarie Lipp | Nowa Zelandia | 1:06 |
68. | Jessica Allen | Team Jayco AlUla | 1:25 |
69. | Sandrine Bideau | St Michel-Mavic-Auber93 WE | 1:42 |
70. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo | 1:54 |
71. | Debora Silvestri | Zaaf Cycling Team | 2:02 |
72. | Dilyxine Miermont | St Michel-Mavic-Auber93 WE | 3:42 |
73. | Georgia Whitehouse | ARA Skip Capital Sunshine Coast | 3:43 |
74. | Simone Boilard | St Michel-Mavic-Auber93 WE | 6:43 |
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS