Dlaczego łączymy historię zapomnianych żydowskich mieszkańców z bohaterami opowiadań Schulza? Co Schulz ma wspólnego z Čiurlionisem, a Marki z Drohobyczem?
Dowiesz się podczas spotkania w Mareckim Ośrodku Kultury, które odbędzie się 7 grudnia o godz. 16.00, czyli pomiędzy planowanymi prezentacjami spektaklu SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ w reżyserii Jerzego Łazewskiego. Trzy opowieści wprowadzą nas w znaczenia tego niezwykłego przedstawienia, który przygotowuje Jerzy Łazewski. Wyjaśnią jego symbolikę, będą kluczem do nowego spojrzenia na naszą lokalną historię.
Zaprezentujemy twórczość Brunona Schulza (pisarza i malarza z Drohobycza, autora „Sanatorium pod klepsydrą”), Mikołaja Konstantego Čiurlionisa (wybitnego litewskiego kompozytora i malarza, który zmarł w Markach) oraz historię zapomnianych żydowskich mieszkańców naszego miasta.
Opowieści wybitnych specjalistów – Jadwigi Siedleckiej-Siwudy, Antoniego Widomskiego i Łukasza Wnuka będzie można wysłuchać w przestrzeni oryginalnej scenografii spektaklu. Będzie też można z bliska zobaczyć mansjony teatralne w pracowniach, na schodach, korytarzach i w sali widowiskowej oraz obejrzeć wykorzystane w spektaklu filmy i animacje.
Sanatorium pod klepsydrą – filmowa wersja widowiska. Nowe spojrzenie na lokalną historię i zapomnianych żydowskich mieszkańców
Wszystkich mieszkańców, którzy obejrzeli spektakl „Sanatorium pod klepsydrą” wg Brunona Schulza oraz tych, którym nie udało dostać biletu, zapraszamy na filmową wersję przedstawienia. A jest to film niezwykły. Można z bliska zobaczyć grę wspaniałych aktorów i materiały filmowe przygotowane przez AI. Przedstawiamy wszystkie miejsca akcji, czyli sześć mansjonów teatralnych, zaprojektowanych przez Hannę Mrozowską, Jerzego Łazewskiego i Luizę Wojciechowską–Konopkę. Tematyka filmu, tak jak spektaklu, wprowadza widza w zagadnienia związane z lokalną historią. Wykorzystanie tekstu Schulza pozwala na porównanie Drohobycza z Markami i sanatorium doktora Gotarda z opowiadania Schulza z sanatorium w Czerwonym Dworze Władysława Olechnowicza. Analogii jest znacznie więcej, a wszystko w magicznej i surrealistycznej przestrzeni, która jest metaforą wewnętrznych przeżyć bohatera.
W roli Józefa/Narratora wcielił się Kacper Męcka (AT), Matki – Anna Lubańska, Ojca – Piotr Wiszniowski, Adeli – Julia Bukała (AT). Ponadto wystąpili: Aleksandra Jankowska, Agnieszka Jelonkiewicz, Maria Borysewicz, Adam Tkaczyk, studenci Akademii Teatralnej oraz aktorzy Sceny Głównej Handlowej. Reżyserem przedstawienia jest Jerzy Łazewski, choreografię opracował Dariusz Lewandowski, muzykę Dawid Ludkiewicz.
Autorami filmu są Marcin Skotnicki i Tomasz Wróblewski.
Film został zrealizowany w ramach projektu „Czas i przestrzeń. Bruno Schulz”, którego koordynatorką jest Aleksandra Sarnowska.
Na premierowy pokaz zapraszamy w sobotę 14 grudnia o godz. 18.00 do Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Bezpłatne wejściówki są dostępne na stronie mokmarki.pl oraz w kasach MOK-u i MCER-u.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS