O tym, że brakuje szczepionek przeciwko wirusowi HPV, która chroni kobiety przed rakiem szyjki macicy, jednym z najpowszechniejszych nowotworów w Polsce, pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Nie ma ich w hurtowniach ani aptekach. Są jednak dostępne w ramach programów refundacyjnych, które wprowadziła część samorządów, m.in. Sopot i Gdynia. Jednak rodzice, których dzieci dostały już pierwszą dawkę preparatu, obawiają się, że może zabraknąć kolejnej.
– Żeby ochronić dziecko, zakupiłabym brakujące dawki, ale w aptekach słyszę, że szczepionek nie ma i nie można ich zamówić, bo w hurtowniach też nie są dostępne – mówi pani Joanna, mama 12-letniej Julii.
W Sopocie można się zgłaszać
Sopoccy urzędnicy jednak uspokajają. – Firma Vita-Med, która jest realizatorem programu, zawczasu zadbała o rezerwację szczepionek bezpośrednio u producenta, więc rodzice nie muszą się obawiać, że szczepienia nie dojdą do skutku. Dziewczynki zostaną zaczepione szczepionką czterowalentną firmy Gardasil, w cyklu 3 szczepień. Co roku w szkołach rodzice dzieci z danego rocznika są informowani przez pielęgniarki szkolne o możliwości zaczepienia dziecka. Do rodziców dzieci, które nie uczęszczają do sopockich szkół, rozsyłane są listownie zaproszenia z informacją, jak można zgłosić dziecko do szczepienia. Czas zgłoszeń w tym roku upływa 28 lutego – mówi Anetta Konopacka z Urzędu Miasta Sopotu.
Lista rezerwowa
Taki sam program jest realizowany w Gdyni. Jak tu wygląda sytuacja?
– W grudniu 2019 r., dzięki ścisłej współpracy z przedstawicielem producenta szczepionki czterowalentnej w Polsce, Gdynia zawarła umowy z dwiema hurtowniami farmaceutycznymi łącznie na zakup 873 dawek szczepionki, które wraz z dawkami szczepionki, zakupionymi wcześniej przez podmioty lecznicze, realizujące gdyński program szczepień pozwolą na wyszczepienie pełnymi schematami szczepień wszystkie dziewczynki, które w wyznaczonym terminie zostały zarejestrowane do programu oraz wszystkie, które zostały zapisane na listę rezerwową do końca 2019 roku – mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miasta Gdyni. – Obecnie w trakcie procesu szczepień (na różnych jego etapach) są wszystkie dziewczynki zgłoszone do programu do końca ubiegłego roku. Dziewczynki szczepione są zgodnie z wyznaczonymi schematami uzależnionymi od wieku, tzn. 13-letnie szczepione są 2 dawkami, a 14-letnie 3 dawkami szczepionki.
W Gdyni funkcjonuje też lista rezerwowa, na którą rodzice mogą wpisywać swoje dzieci. – W przypadku rezygnacji ze szczepienia przez rodzica dziecka znajdującego się na liście głównej (są to osoby, które zarejestrowały się do programu, ale nie przyszły na pierwsze szczepienie) zapraszane są automatycznie dziewczynki z listy rezerwowej – mówi Grzegorczyk.
Rejestracja do programu odbywa się za pośrednictwem strony Gdyńskiego Centrum Zdrowia (zdrowie.gdynia.pl). – Zabezpieczona przez Gdynię pula szczepionek pozwoli na zaszczepienie części dziewczynek z listy rezerwowej, które zgłosiły się do programu już w tym roku – przyznaje Grzegorczyk.
W związku z tym, że producent nie nadąża z produkcją szczepionek, od kilku miesięcy nie może wystartować gdański program refundacji. O tym, żeby go wprowadzić, radni zadecydowali w czerwcu.
– Naszym priorytetem jest zapewnienie dostępności szczepionki na potrzeby samorządowych programów szczepień przeciw wirusowi HPV rozpoczętych w 2019 r. Jeśli chodzi o zapytania dotyczące przyszłych programów szczepień, z posiadanych aktualnie informacji wynika, że nie wszystkie programy szczepień przeciwko HPV w oparciu o szczepionkę 9- oraz 4-walentną będą mogły zostać zrealizowane w roku 2020 – przyznaje Katarzyna Kozłowska z firmy MSD, która jest producentem szczepionki.
Zapytaliśmy, w jaki sposób firma zdecyduje, które programy będą kontynuowane. Czekamy na odpowiedź.
W Polsce rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet do 45. roku życia. Rocznie taką diagnozę słyszy 3,5 tys. Polek. Każdego dnia na ten nowotwór umiera 5 kobiet.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS