- W bieżącym roku z własnymi programami in vitro ruszyły takie miasta jak Zielona Góra, Bydgoszcz i Wrocław
- Do programu przymierzają się także Lublin i Kielce
- Samorządy przejęły wsparcie dla par starających się o potomstwo po tym, jak zrezygnował z niego rząd PiS
- Programy lokalne są potrzebne, ale w pełni nie zastąpią rządowego wsparcia
W listopadzie ubiegłego roku Polacy zdecydowali, komu powierzyć władzę w samorządach. Tekst powstał w ramach podsumowania dotychczasowych działań nowych władz.
***
Jedną z pierwszych decyzji, jakie podjął Konstanty Radziwiłł jako minister zdrowia, była rezygnacja z programu refundacji zabiegów in vitro. Rząd PO-PSL wspierał pary starające się o dziecko w latach 2013-2016, zdążył jeszcze przedłużyć program do 2019 r. Ale nowy rząd PiS zaczął go wygaszać i ostatecznie 30 czerwca program został zakończony. Dlaczego PiS wycofało wsparcie dla in vitro? Z pobudek etycznych: metoda in vitro budzi bowiem zastrzeżenia pro-liferów.
PiS zaproponowało alternatywę, ale efekty są mierne
O tym jednak, że program był potrzebny, świadczą liczby. Tylko podczas trzech lat jego trwania na świat przyszło ponad pięć tysięcy dzieci. W samym programie udział wzięło ponad 20 tys. par. Szacuje się, że mniej więcej tyle rocznie potrzebuje wsparcia finansowego, aby móc pozwolić sobie na zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego.
Radziwiłł przekonywał, że in vitro to nie jedyna metoda leczenia niepłodności. Są inne, tańsze i mniej kontrowersyjne – zapewniał. PiS jako alternatywę zaproponowało Program Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego, rozpisany na lata 2016-2020, zakładający “zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności”.
Dzięki programowi PiS w latach 2016-2018 urodziło 70 dzieci, a wzięło w nim udział blisko 1300 par. To jedyne dane, jakimi Ministerstwo Zdrowia podzieliło się do tej pory. Łatwo z nich wywnioskować, która z metod przynosi lepsze rezultaty – skuteczność wprowadzonego przez Prawo i Sprawiedliwoś … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS