A A+ A++

30 lat temu Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym. Ten akt prawny zmienił polską rzeczywistość, przywracając obywatelom prawo współdecydowania o swoich lokalnych wspólnotach. 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej w pełni wolne wybory samorządowe. 

To samorząd terytorialny nie do poznania zmienił Polskę, województwa, powiaty i  miasta. Po 30 latach Marzena Dębniak, była sekretarz a potem wiceprezydent Ostrowca, obecnie starosta ostrowiecki wspomina pierwsze kroki ostrowickiego samorządu jako   tworzenie, budowanie przy zachowaniu przede wszystkim transparentności i rozmów. To wtedy obrady rady miasta trwały nawet 12 godzin, na komisjach toczono burzliwe dyskusje.



Ustawa o samorządzie terytorialnym została uchwalona 8 marca 1990 roku, a weszła w życie 26 maja 1990 r. Przez 30 lat samorząd walczył a jego siła oddziaływania i pozycja zmieniała się.  

Zdaniem Marzeny Dębniak samorządy dobrze wykorzystały swoje pięć minut, sięgnęły bardzo sprawnie po unijne pieniądze, które mądrze wydatkowały co dziś widać.  

27 maja  upamiętniając pierwsze wybory samorządowe obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. 

Przeprowadzona w 1990 roku reforma samorządowa uchodzi do dziś za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego 30-lecia. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzydomowa oczyszczalnia ścieków
Następny artykułMK: Minister klimatu podpisał wniosek PSE S.A. o dofinansowanie budowy infrastruktury energetycznej ze środków CEF (komunikat)