A A+ A++

Współcześni ludzie nie widzą nic niezwykłego w samolotach. Lotnictwo jest aktywnie wykorzystywane zarówno do transportu cywilnego, jak i do celów wojskowych. Jednak wiele lat temu powstały samoloty, które do tej pory prześladują naukowców. Nikt nie był w stanie dowiedzieć się dokładnie, jak i przez kogo te samoloty zostały stworzone. 

Quimbaya to kultura prekolumbijska, która rozwinęła się w dolinie rzeki Quimbaya w Kolumbii od około 500 roku p.n.e. do około 1550 roku n.e. Quimbaya słynęła z wyjątkowo wyszukanej i precyzyjnej metalurgii oraz rzeźby, które często przedstawiały motywy związane z religią i codziennym życiem. Quimbaya była jednym z najważniejszych centów sztuki prekolumbijskiej w Ameryce Łacińskiej i ich dzieła są dziś często eksponowane w muzeach na całym świecie.

Quimbaya to też obiegowa nazwa dla niezwykłych artefaktów, przypominających współczesne samoloty, które zostały stworzone przez przedstawicieli cywilizacji o tej samej nazwie. Podobne samoloty odkryto w Kolumbii, archeolodzy uważają, że zostały zbudowane między 1000 rokiem p.n.e. a 1000 r n.e.

Nadal nie jest jasne, w jaki sposób starożytnym ludziom udało się stworzyć te samoloty. Dlatego „Qimbaya” należą do kategorii niewytłumaczalnych artefaktów. Odkryte w Kolumbii samoloty mają rozmiary od 5 do 7,5 cm. Archeolodzy uważają, że modele przedstawiają różne żywe stworzenia: owady, jaszczurki, ptaki i płazy. Jednocześnie samoloty są niezwykle dokładne pod względem aerodynamicznym i wyglądają bardzo realistycznie. Na czym polega wyjątkowość „Quimbaya”?

Naukowcy nie rozumieli, w jaki sposób starożytni ludzie zdołali dokładnie odtworzyć projekt współczesnego samolotu. Dwóch niemieckich inżynierów przeprowadziło eksperyment pod koniec XX wieku i wykonali sterowane radiowo modele samolotów Quimbaya. W rezultacie okazało się, że małe samoloty rzeczywiście mogą latać za pomocą silnika tłokowego (z ciągiem odrzutowym lub mechanicznym). Jednak po raz pierwszy o takich technologiach dyskutowano w 1903 roku w związku z pierwszym lotem braci Wright. W związku z tym starożytni mieszkańcy Kolumbii nie mogli znać zasad działania silnika samolotu. 

Zwolennicy teorii starożytnych paleokontaktów uważają, że niektóre wysoko rozwinięte stworzenia wyjaśniły ludziom prawidłową konstrukcję skrzydła i inne cechy techniczne konstrukcji samolotu. Jednocześnie sami Quimbaya tworzyli tylko małe kopie urządzeń używanych przez tych kosmitów.

Inni uważają, że pojawienie się miniaturowych samolotów jest związane ze specjalną rasą ludzi, którzy kiedyś zamieszkiwali Atlantydę. Faktem jest, że złote modele „Quimbaya” są wykonane ze stopu 30% miedzi. O takim materiale wspomina właśnie Platon w książce „Dialogi o zaginionej Atlantydzie”. Opisy takich urządzeń znajdują się też w słynnym indyjskim eposie “Mahabharata”, który odnosi się do niektórych “pilotów” unoszących się nad ziemią w pojazdach zwanych vimanami.

Zresztą jest też przypadek samolotu a raczej szybowca ze Starożytnego Egiptu. Niewątpliwie do takiej kategorii artefaktów należy słynny szybowiec z Sakkary

Niezwykły eksponat to drewniana figura samolotu, lub jak wolą inni, ptaka. Została ona znaleziona w 1898 roku w egipskiej miejscowości Sakkara. Według historyków figurka powstała w III wieku p.n.e. i zaraz po znalezieniu została sklasyfikowana jako wyobrażenie ptaka i złożona w archiwum.

Artefakt na światło dzienne wydobył ponownie w 1969 roku egiptolog dr Khalil Messiha, któremu wydało się dziwne, że podobne samolociki budował w młodości on sam. Wątpliwości co do klasyfikacji znaleziska ma również profesor John J. Lienhard z University of Houston. Zwraca on uwagę, że większość z wizerunków ptaków jest odwzorowywanych wraz z ich nogami, a w tym wypadku jest tylko kadłub.

Od tego czasu liczni eksperci zwracali uwagę na niezwykły kształt tej figurki. Brat ponownego jej odkrywcy, Khalila Messihy, ze względu na posiadaną wiedzę z zakresu awiacji, podjął się nawet próby wykonania pełnowymiarowej repliki tego rzekomego szybowca i skutecznie wzniósł się on w powietrze.

Oficjalnie nie ma takich artefaktów starożytnych, które by bezspornie przypominały samoloty. Według uznawanej powszechnie wiedzy w starożytności nie było technologii ani wiedzy potrzebnej do budowy samolotów. Niektóre malowidła i rzeźby z różnych cywilizacji starożytnych mogą przedstawiać latające obiekty, jednak są one często interpretowane jako symbolizujące boga lub inne mityczne istoty, a nie jako przedstawienie rzeczywistych pojazdów latających.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚladami Roalda Amundsena na spotkaniu w szubińskiej bibliotece
Następny artykułWielkopolscy terytorialsi świętują. Można kupić wycofany z armii sprzęt