A A+ A++

Aż trzy tysiące pojazdów na Słowacji wyposażonych zostanie w dodatkowe, “czwarte” światło stopu. Co ciekawe, będzie ono koloru zielonego i ma być montowane z przodu. To pomysł na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Chociaż rozwiązania prawne stosowane w różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej starają się zagwarantować pieszym jak najwyższy poziom ochrony, wciąż wiele wypadków drogowych spowodowanych jest wejściem na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. By ułatwić niechronionym uczestnikom ruchu drogowego ocenę sytuacji, na Słowacji testowane jest właśnie nowe rozwiązanie.

Zielony stop ochroni pieszych?

Obecnie po lokalnych drogach porusza się już około pół tysiąca wyposażonych w “zielony stop” pojazdów. To samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe należące do lokalnego Zarządu Dróg oraz około 400 autobusów dwóch przewoźników prywatnych.

Przednie światło stopu – testy pod okiem naukowców

Pilotażowy program nadzorowany jest przez naukowców z Wydziału komunikacji, ekonomii transportu i łączności Uniwersytetu Żylińskiego. Realizowane od kilku tygodni badania potrwać mają co najmniej przez dziewięć miesięcy, do czerwca przyszłego roku. Obserwacje dotyczyć mają wszystkich uczestników ruchu i dać jasną odpowiedź na pytanie, czy “zielony stop” przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Ze wstępnych obserwacji wynika, że oprócz poprawy zabezpieczenia niechronionych uczestników ruchu, korzystnym efektem stosowania w pojazdach przedniego światła stopu może też być upłynnienie ruchu. Dzięki sygnalizacji, upewnieni co do zamiarów kierowcy inni użytkownicy drogi mogą bowiem wykonać pewne manewry wcześniej.

Dotyczy to chociażby sytuacji dojeżdżania do drogi podporządkowanej. Dzięki przedniemu światłu stopu kierowca jadący drogą główną będzie mógł wcześniej ocenić, czy zbliżające się do skrzyżowania (drogą bez pierwszeństwa) auto hamuje.

Przedni stop nowym wyposażeniem obowiązkowym?

Efektem słowackich badań ma być obszern … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] w sprawie projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na lata 2023‑2037
Następny artykułCo wiadomo w sprawie eksplozji w Przewodowie?