TAURON Dystrybucja przypomina, iż wybór gatunku sadzonego drzewa ma ogromne znaczenie dla otoczenia, zwłaszcza, jeśli w jego pobliżu przebiegają naziemne lub podziemne linie energetyczne. Warunkiem niezawodności i ciągłości dostaw prądu jest właściwy stan zadrzewienia wokół linii energetycznych.
Na właścicielu terenu spoczywa prawny obowiązek i odpowiedzialność za dbanie o stan drzew
i ich przycinanie w taki sposób, aby zapobiec wrastaniu w linie energetyczne (co powoduje ogromne zagrożenie nie tylko dla dostaw energii elektrycznej, ale przede wszystkim dla osób postronnych, które mogą ulec porażeniu prądem).
Chcąc zapobiegać zagrożeniom TAURON Dystrybucja realizuje program edukacyjny pn. „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody”. W ramach programu zostały przygotowane materiały edukacyjne dostarczające praktycznej wiedzy na temat prawidłowych nasadzeń oraz pielęgnacji drzew i ogrodu.
Są to:
- poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić”, który opisuje jak, kiedy i gdzie należy sadzić drzewa i jak je pielęgnować, dostępny do pobrania tutaj: https://www.tauron-dystrybucja.pl/bezpieczna-energia/bezpieczniki/wlacz-dla-przyrody/zielona-dystrybucja#slide19
- animacje w krótki i jasny sposób opisujące jak właściciel terenu powinien dbać o zieleń zlokalizowaną w pobliżu linii i słupów energetycznych: Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody – YouTube oraz jak bezpiecznie wykonywać prace w ogrodzie: TAURON I Prąd w zasięgu. Czy można kosić trawę po deszczu? – YouTube
Posadzone drzewo będzie rosło i towarzyszyło nam przez lata. Obowiązkiem właściciela jest więc odpowiednia pielęgnacja i dbanie o nie w taki sposób, by rosnąc nie blokowało ścieżki rowerowej lub drogi dla pieszych, by nie zasłaniało sygnalizacji świetlnej lub znaku drogowego, a także by nie wrastało w przewody dostarczające prąd. Mamy do czynienia wtedy z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia ludzi, może bowiem dojść do porażenia prądem. Gałęzie rosnące w pobliżu przewodów mogą również spowodować awarie sieci elektroenergetycznej, zwłaszcza w połączeniu z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, jak wichury i nawałnice. Również zimą – ośnieżone, oblodzone gałęzie powodują takie zagrożenie, dlatego warto regularnie przycinać gałęzie i kształtować korony drzew, tak by nie dopuścić do tego typu sytuacji. Jeśli jednak gałęzie znajdują się niebezpiecznie blisko przewodów, o pomoc w przycince należy się zwrócić się do specjalistów: dendrologów lub arborystów, którzy przytną gałęzie w odpowiedni i bezpieczny sposób.
Można też podejść do tematu sadzenia z odpowiednim planem i wybrać takie drzewa i krzewy, które rosną w miarę nisko, mają delikatne, cienkie gałęzie, a ich korony dają się łatwo kształtować.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS