A A+ A++

Apelacyjny Sąd Okręgowy podtrzymał w mocy orzeczenie organizacji NLRB, która stwierdziła, że Elon Musk złamał przepisy federalnego prawa pracy i groził pracownikom Tesli.

Poszło o tweeta sprzed pięciu lat. Elon Musk miał złamać federalne prawo pracy

Jeśli chcemy zrozumieć sedno sprawy cofnijmy się pięć lat wstecz, dokładniej do maja 2018 roku, kiedy to szef Tesli i SpaceX odpowiedział na Twitterze jednemu z użytkowników, który spytał go o związki zawodowe. „Nic nie powstrzymuje zespołu Tesli w naszej fabryce samochodów przed głosowaniem na związki zawodowe. Mogliby to zrobić, gdyby chcieli. Ale po co płacić składki związkowe i rezygnować z opcji na akcje za darmo? Nasze wyniki w zakresie bezpieczeństwa są 2 razy lepsze, gdy zakład był w UAW, a wszyscy już otrzymują opiekę zdrowotną” – napisał Elon Musk w tweecie. UAW (United Auto Workers) to związek zawodowy z 400 tysiącami członków działający w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Wpis właściciela serwisu społecznościowego nie pozostał bez konsekwencji.

Tweet natychmiast zwrócił uwagę działaczy związkowych, a w 2021 roku Krajowa Rada ds. Stosunków Pracy (NLRB), odpowiadając na skargę związku zawodowego United Auto Workers, orzekła, że Musk złamał federalne prawo pracy i zastraszał pracowników przedsiębiorstwa. Tesla próbowała bronić swego szefa, argumentując, że Muskowi chodziło o to, że pracownicy innych firm produkujących samochody nie dostają opcji na akcje. NLRB nie zmieniło jednak zdania i utrzymało swój werdykt. Sprawa trafiła do sądu, z kolei teraz Apelacyjny Sąd Okręgowy przyznał racje Krajowej Radzie ds. Stosunków Pracy, utrzymując w mocy orzeczenie organizacji.

Elon Musk miał zdaniem sądu grozić pracownikom Tesli

W uzasadnieniu sędzia napisał, że tweet brzmiał jako sugestia, iż otrzymywanie opcji na akcję może zostać cofnięte w ramach odwetu za uzwiązkowienie. „Ponieważ opcje na akcje są częścią wynagrodzenia pracowników Tesli, a nic w tweecie nie sugerowało, że Tesla byłaby zmuszona do zlikwidowania opcji na akcje lub że UAW byłby przyczyną rezygnacji z opcji na akcje, istotne dowody potwierdzają wniosek NLRB, że tweet jest tak samo domniemanym zagrożeniem, jak odwet za uzwiązkowienie” – napisano w uzasadnieniu.

Sąd nakazał Elonowi Muskowi usunięcie będącego obiektem kontrowersji wpisu. Jak na razie nie zniknął on z niebieskiej platformy społecznościowej. Wydano również wyrok nakazujący przywrócenie do Tesli pracownika Richarda Ortiza, którego zwolniono za namawianie pracowników, by dołączyli do związku zawodowego.







Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗагибель пропагандиста Татарського: з’явилося відео з дівчиною, яка занесла коробку з вибухівкою
Następny artykułMistrz uczy następcę pokory. Milan rozjechał Napoli