A A+ A++

SN po rozpatrzeniu sprawozdania PKW i protestów wyborczych orzekł, że wybory prezydenckie 2020 są ważne. Andrzej Duda wkrótce rozpocznie drugą kadencję.

Z około 5,8 tys. protestów wyborczych, które napłynęły do SN, 93 uznano za zasadne, choć bez wpływu na wynik wyborów. Chodziło przeważnie o zastrzeżenia związane z głosowaniem korespondencyjnym. Rozpatrzono wszystkie zażalenia, które wpłynęły do SN. „Sąd Najwyższy (…) stwierdza ważność wyboru Andrzeja Sebastiana Dudy na prezydenta RP dokonanego 12 lipca 2020 r.” – głosi uchwała SN.

Jak przekazała przewodnicząca składu Ewa Stefańska, wzięto pod uwagę „wszystkie okoliczności, także te, które nie były przedmiotem protestu wyborczego”. Posiedzenie SN trwało niecałe pół godziny. Jak poinformował sędzia Paweł Księżak, 88% protestów, które wpłynęły, było niedopuszczalnych, przez co pozostawiono je bez dalszego biegu.

Sąd odrzucił protest wyborczy komitetu Rafała Trzaskowskiego, który żądał powtórki wyborów. Chodziło głównie o rolę telewizji państwowej w kampanii Andrzeja Dudy. Jak uzasadnił SN, protest wyborczy KO częściowo wykraczał poza ustawowo określony przedmiot oraz granice ustalone w „Kodeksie wyborczym”, a wnoszący protest nie przedstawił dowodów wszystkich stawianych zarzutów, tym samym nie wypełniając wymagań z „Kodeksu wyborczego”.

Jeśli chodzi natomiast o zarzuty w sprawie wyznaczenia daty wyborów, SN wskazuje, że jest to już protest przeciwko treści obowiązującego prawa i jego ocena. „Przedmiotem protestu wyborczego nie może być bowiem ocena zgodności z Konstytucją RP wprowadzonych zmian ustawowych dotyczących procesu wyborczego, ta bowiem podlega kontroli Trybunału Konstytucyjnego w zupełnie innej procedurze” – uzasadnił Sąd Najwyższy, dodając, że dopiero przy podejmowaniu uchwały ws. ważności wyborów Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych może zbadać, czy okoliczności nieuwzględnione w Kodeksie wyborczym wywarły wpływ na ważność wyborów.
PKW jednogłośna

Na orzeczenie sądu miała też wpływ opinia Państwowej Komisji Wyborczej, która została wydana 28 lipca. „Na podstawie posiadanych dokumentów i uzyskanych informacji o przebiegu głosowania i wyborów w dniach 28 czerwca i 12 lipca 2020 r. Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wyniki głosowania i wynik wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” – podsumowała PKW w raporcie.

6 sierpnia Andrzej Duda złoży przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę i obejmie urząd prezydenta RP na drugą kadencję.

12 lipca, w II turze wyborów prezydenckich, Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, uzyskując reelekcję. Jego konkurent, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, uzyskał 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy pracownik musi ujawniać dokąd wybiera się na urlop?
Następny artykuł10 “elektryków” w taborze MZK – kolejny już na miejscu