A A+ A++

Wyroki w sprawie opozycjonistów pozostawiono bez zmian – poinformowała służba prasowa Wiktara Babaryki. Więźniowie polityczni Maryja Kalesnikawa i Maksim Znak we wrześniu zostali skazani za 11 i 10 lat kolonii karnej.

Maryja Kalesnikawa i Maksim Znak w sądzie. Zdjęcie: Deutsche Welle/Telegram

Rozprawa apelacyjna prowadzony była za zamkniętymi drzwiami. Sąd Najwyższy odrzucił apelację i pozostawił pierwotne wyroki w mocy. Krewni skazanych złożyli wnioski o widzenie z nimi i czekają na odpowiedzi.

6 września sąd w Mińsku skazał białoruskich opozycjonistów Maryję Kalesnikawą i Maksima Znaka na odpowiednio 11 i 10 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Obydwoje byli pracownikami sztabu Wiktara Babaryki, byłego prezesa Biełgazprombanku, który zamierzał wystartować w wyborach prezydenckich, ale w czerwcu ubiegłego roku został oskarżony o malwersacje finansowe, a w lipcu tego roku skazany na 14 lat więzienia. Cała trójka jest uznawana za więźniów politycznych.

Białoruscy bohaterowie i męczennicy: 10 najsurowszych wyroków w sprawach politycznych

Oboje opozycjoniści dołączyli po aresztowaniu Babaryki w czerwcu ubiegłego roku do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, a po jej przymusowej emigracji weszli w skład prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Rada, którą tworzyło otoczenie Cichanouskiej, stawiała sobie za cel dialog z władzami w sprawie zażegnania kryzysu powyborczego i przeprowadzenia nowych wyborów.

Obydwoje zatrzymano na początku września 2020 r. Kalesnikawą próbowano zmusić do opuszczenia kraju, wywożąc na granicę z Ukrainą, jednak – według świadków – na granicy kobieta podarła swój paszport, uniemożliwiając usunięcie jej z kraju.

Kalesnikawa i Znak zostali oskarżeni o wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej.

Prezydent Duda: “W pełni solidaryzuję się z Kalesnikawą i Znakiem”

ak,pj/belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie trzeba poety, by spisywać jego czyny i rozmowy
Następny artykułW piątek mróz, śnieg, miejscami deszcz [PROGNOZA POGODY]