A A+ A++

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił postanowienia powiatowego oraz śląskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego o wstrzymaniu robót budowlanych.

Organy nadzoru budowlanego ustaliły, że dwustanowiskowy budynek garażu jest samowolą budowlaną, powstałą bez pozwolenia na budowę. W skardze do WSA w Gliwicach inwestorzy zarzucili, że sporny obiekt nieprawidłowo uznano za budynek. W rzeczywistości jest to wiata garażowa – argumentowali, a budowa wiat o określonych parametrach nie wymaga pozwolenia na budowę.

Sąd stwierdził jednak, że postępowanie nie dotyczy wiaty. Obiekt jest faktycznie budynkiem trwale związanym z gruntem, posiada fundamenty i dach. Został wykonany z płyty żelbetowej, opartej na betonowych filarach, więc nie można mówić o lekkiej konstrukcji. W konsekwencji WSA uznał, że postępowanie nie dotyczy obiektu będącego wiatą.

Mimo to sąd uwzględnił skargę i uchylił zaskarżone decyzje o wstrzymaniu robót budowlanych.

– Skoro sporny obiekt to wolno stojący budynek garażowy, należało uwzględnić przepis prawa budowlanego, zgodnie z którym nie wymaga pozwolenia na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia budowa wolno stojących garaży o powierzchni zabudowy do 35 mkw. – uzasadniał motywy wyroku sędzia sprawozdawca Wojciech Gapiński.

Czytaj więcej

Dla rozstrzygnięcia, czy realizacja spornego budynku wymagała uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia, należało ustalić powierzchnię zabudowy. W protokole z oględzin nieruchomości określono ją na 36,66 mkw., podczas gdy według inwestorów, wynosi faktycznie 34,40 mkw. Powinni więc mieć możliwość skorzystania ze zgłoszenia. Do powierzchni zabudowy zaliczono bowiem błędnie warstwę ocieplenia styropianowego o grubości 10 cm.

Powierzchnia zabudowy, której wielkość przesądza o wymaganiach formalnych dla danej inwestycji, np. o jej legalizacji, nie może być wyliczana przy uwzględnieni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJacek Drobot znalazł już ciągnik dla Pustkowa
Następny artykułZastanawiające słowa prezydenta USA. Mówił o “wyzwoleniu” innego kraju