A A+ A++

To największe letnie wydarzenie folklorystyczne w Bukowinie Tatrzańskiej.

Sabałowe Bajania rozpoczęły się tradycyjnie od paradnego przejazdu zaprzęgów konnych przez Bukowinę. Przy Domu Ludowym i w centrum miejscowości rozbrzmiewał śpiew i grały muzyki. Impreza ma swój niepowtarzalny klimat.

Zanim nastąpiło oficjalne otwarcie Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Dom Ludowy, poprosił publiczność, aby minutą ciszy uczcić pamięć walczących o wolność. Przypomniał, że dziś obchodzimy jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowiony przez Sejm w hołdzie mieszkańcom, którzy wykazali się odwagą podczas II wojny światowej. – Oddajmy cześć tym wszystkim, którym zawdzięczamy, że możemy tu być i w tym wspólnym “domu”, w Polsce, radować się – mówił dyrektor BCK.

Bartłomiej Koszarek podkreślił, że już po raz 57. Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej stanie się centrum rodzimego polskiego folkloru. – To głównie z polskiej wsi bierze się muzyka, śpiew, taniec, sztuka ludowa, serce i to wszystko, co przez 5 dni Sabałowych Bajań będziemy widzieć – wymieniał.

– Ilekroć przyjeżdżam na Podhale, zawsze serce się raduje, bo widzę wielopokoleniowe towarzystwo. I jest nadzieja w tym, że folklor góralski przetrwa, bo dokładacie wiele starań, by nasza kultura polska, góralska przetrwała. I za to bardzo serdecznie wam dziękuję – mówił podczas oficjalnego otwarcia Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.

– Ktoś kiedyś pięknie powiedział, że dom to nie miejsce, gdzie mieszkasz. Dom to miejsce, w którym czujesz, że inni cię rozumieją. I ja wam dziękuję, że potrafiliście stworzyć takie “domy”. A czym ten “dom” pachnie? Rodziną, śpiewem tańcem, góralską mową i tą lokalną ojczyzną, patriotyzmem. Niech młodzi przejmą kiedyś tę rolę, by nasza polskość przetrwała – dodał Władysław Filar, wicestarosta tatrzański.

– Będziemy się bawić do niedzieli, wszystkim życzę, żeby miło spędzili czas – mówił Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej, i dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Sabałowych Bajań.

Na scenie zaprezentowały się dziecięce zespoły regionalne z Bukowiny Tatrzańskiej „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie”,

Jeszcze dziś o godz. 20 zobaczymy premierową sztukę „Chory z urojenia” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny.

mp/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZachodniopomorskie: ruszają pierwsze konkursy na dofinansowania z UE
Następny artykułPolicja Giżycko: Stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości