Nie od dziś wiemy, że Rzym jest kolebką cywilizacji, kultury czy sztuki. To tu powstawał system prawodawstwa znany i przytaczany po dziś dzień. To właśnie tutaj urbanistykę postrzegano jako dziedzinę sztuki, przez co wznoszone budowle wyły wyjątkowo piękne. A teatr stanowił nieustannie rozwijającą się gałąź kultury. Dlatego jeśli chcemy wyjechać gdzieś na parę dni i mieć pewność, że nie będziemy się nudzić, warto odwiedzić Rzym na weekend.
Piazza Navona, czyli co warto zobaczyć w Rzymie?
Choć Rzym jest wyjątkowo ciekawym miastem skrywającym wiele niesamowitych miejsc i historii, to jednak kiedy wybieramy się na weekend, nie zdołamy zobaczyć wszystkiego. Dlatego mamy kilka propozycji, dzięki którym spędzenie czasu w tym uroczym miejscu będzie wyjątkowo ciekawe.
Piazza Navona – jeżeli lubimy spacery wśród niebanalnej architektury, to z pewnością urzeknie nas to miejsce. Ten włoski plac wyróżniają charakterystyczne fontanny, a jego historia jest zaskakująca. Okazuje się, że swój kształt zawdzięcza starożytnemu stadionowi, wzniesionemu przez cesarza Domicjana. To właśnie tam odbywały igrzyska ku czci Jowisza Kapitolińskiego.
Półnadzy uczestnicy rywalizowali ze sobą w biegach, skoku w dal czy zapasach. Piazza Navona nazywano wtedy Stadionem na Polu Marsowym. Odbywały się tam również publiczne egzekucje czy zmagania gladiatorów.
Watykan. Katedra pełna dzieł sztuki, czyli miejsce, które koniecznie musisz zobaczyć
Rzym to nie tylko okres średniowiecza, który w Europie zakończył się wraz ze zdobyciem przez Turków Konstantynopola. To także czas rozkwitu architektury w dziejach renesansu i baroku. Przykładem jest Watykan. Katedra, która wznosi się na Placu św. Piotra, robi ogromne wrażenie na wszystkich turystach.
Fasada tego budynku ukazuje nam dziewięć okien z balkonami, gdzie centralne z nich nazywane jest Lożą Błogosławieństw. To tam możemy ujrzeć nowo wybranego papieża i usłyszeć skierowane przez niego słowa do wiernych na całym świecie. Błogosławieństwo to nazywane jest Urbi et Orbi, czyli w tłumaczeniu dosłownym, przeznaczone miastu i światu.
Na szczycie fasady ujrzymy trzynaście posągów. Pośrodku znajduje się postać Jezusa, a pozostałe 11 postaci to apostołowie bez Judasza, którego miejsce zajmuje św. Maciej. Wśród rzeźb apostołów nie ma także św. Piotra, zamiast jego osoby możemy ujrzeć św. Jana Chrzciciela.
Jednak to, co zapiera dech w piersi, to zdecydowanie wnętrze katedry. Watykan słynie z niesamowitych dzieł Michała Anioła. To właśnie on oraz Rafael Santi budowali bazylikę, przez co stała się dziełem sztuki. Przykładem jest Kaplica Sykstyńska, w której możemy podziwiać słynne freski Michała Anioła pt. “Sąd Ostateczny”. Na terenie katedry znajdują się także rzeźby takie jak Pieta, spot dłuta Michała Anioła, czy dzieło Gianlorenza Bernini, ołtarz św. Piotra z baldachimem i wiele innych.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Katakumby. Rzym, jakiego nie znacie
Poza tym co widoczne i monumentalne, Rzym skrywa w sobie tajemnice, które przyciągają jak magnes. Jednym z takich miejsc są katakumby. Rzymskie, starożytne podziemne cmentarze, w których grzebani byli nie tylko chrześcijanie, ale także żydzi. Te podziemne aleje sięgają nawet 150 kilometrów.
Katakumby służyły dawniej nie tylko do celów grzebania zwłok, były to również miejsca kultu. Te podziemne korytarze skrywają w sobie różne style pochówków. Ze względu na brak miejsca, niektóre nisze grobowe zostały wyżłobione w posadzce korytarzy.
Taki rodzaj grzebania wybierali pierwsi chrześcijanie i męczennicy. To tam oddawano cześć męczennikom z okresu prześladowań, jakie miały miejsce za czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS