A A+ A++

Żeby znaleźć partnerkę, wiele żabich samców po prostu siada w jednym miejscu i nawołuje potencjalne kandydatki, co budzi oczywiste pytania o to, w jaki sposób samice mają cokolwiek usłyszeć, jeśli wokół wszystko podobnie „hałasuje”, łącznie z żabami innych gatunków. Naukowcy też się nad tym zastanawiali i wygląda na to, że właśnie znaleźli odpowiedź – wszystko za sprawą specjalnej funkcjonalności płuc samic, które po napełnieniu powietrzem zaczynają redukować wrażliwość bębenków na specyficzny środowiskowy hałas o określonej częstotliwości, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej wyłapać dźwięki wydawane przez samce.

– W dużym skrócie, płuca ograniczającą odpowiedź bębenków na hałas, szczególnie na hałas występujący w kakofonii dźwięków rozmnażających się żab, kiedy to samce wielu różnych gatunków nawołują samice w tym samym czasie – tłumaczy autor badań, Norman Lee. Naukowcy wyjaśniają, że chodzi tu o zjawisko nazywane „wsparciem kontrastu spektralnego”, ponieważ mamy do czynienia ze wzmocnieniem częstotliwości na jakich nawołują samce w stosunku do pozostałych. – To analogiczne do algorytmów przetwarzania sygnału stosowanego w niektórych implantach czy urządzenia wspomagających słuch. U ludzi te algorytmy są projektowane, żeby wzmacniać częstotliwości, na jakich się ze sobą porozumiewamy, osłabiając albo odfiltrowując te niepotrzebne – dodają.

U żab chodzi głównie o osłabienie częstotliwości, na jakich komunikują się przedstawiciele innych gatunków żab i zdaniem naukowców niewiele różni się to od systemów redukcji szumów, jakie znamy z wielu słuchawek. I choć badacze od dawna wiedzą już, że kluczem do reprodukcji większości żab są sygnały wokalne, a nawet analizowali wcześniej to specyficzne nadmuchiwanie płuc powietrzem, to błędnie interpretowali jego funkcjonalność. Jak się bowiem okazuje, nadmuchiwanie nie ma żadnego wpływu na zakres słyszalności samców, bo jego głównym zadaniem jest redukcja szumów – co jednak kluczowe, nie chodzi o … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojewoda apeluje do środowiska medycznego
Następny artykułAMK Designs sprawdzony wykonawca – Wykończenie wnętrz [ Strefa biznesu ]