Ministerstwo Zdrowia zorganizowało konferencję prasową w siedzibie KPRM dotyczącą poszerzenia programu lekowego w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) u dzieci. Rzecznik resortu odniósł się podczas niej do spotkania zorganizowanego w Sejmie przez Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Sprawa refundacji leku na SMA od kliku dni wzbudza wiele emocji. Zaangażowani są w nią rodzice, lekarze, Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciele rządu i politycy opozycji. We wtorek prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz zorganizował w Sejmie konferencję “ws. rozszerzenia refundacji leczenia na SMA”. Zaprosił na nią rodziców dzieci cierpiących na tę rzadką chorobę. Minister zdrowia Adam Niedzielski skomentował ją w mediach społecznościowych. Napisał, że “polityk, który zamiast lekarzy specjalistów i mimo stanowiska specjalistów-neurologów dziecięcych, próbuje obiecywać rodzicom ciężko dotkniętym chorobą swoich dzieci, zmianę zasad refundacji leków jest cynikiem grającym na najniższych ludzkich odczuciach”.
W odpowiedzi na ten wpis, również w mediach społecznościowych zareagował Kosiniak-Kamysz. “Minister @a_niedzielski tchórzy i kłamie. Nie chciał przyjść na spotkanie z rodzicami i opiekunami dzieci chorych na SMA i spojrzeć im w twarz. Oni są dziś w Sejmie dlatego, że ze wszystkich sił walczą o zdrowie i życie swoich dzieci! Pan jest od tego, by im służyć i pomagać!”
Kolejna odsłona sporu miała miejsce dziś. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się kolejna konferencja. Wziął w niej udział rzecznik resortu zdrowia, który zarzucił liderowi PSL wykorzystywanie tragedii rodzinnej, by “siać populistyczne obietnice”.
– W ślad za tym liderem pojawiają się hasła „wykluczone dzieci”. Można zapytać jakim prawem i jakie dzieci są wykluczone – pytał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. – Od jutra cała populacja dzieci chorych na SMA w Polsce jest objęta terapią – zapowiedział.
Następnie głos zabrały prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM i prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
– Jesteśmy absolutnie na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o leczenie SMA bardzo skutecznym lekiem, najmłodsze dzieci leczone tym lekiem dostały go w 23 godzinie życia – mówiła prof. Anna Kostera-Pruszczyk. – My, jako środowisko, korzystamy z tych fantastycznych decyzji refundacyjnych, które zostały podjęte, żeby leczyć wszystkie polskie dzieci i robimy to niezwykle sprawnie.
Prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak dodała, że każdy lek na rdzeniowy zanik mięśni działa tak samo dobrze, jeśli jest wcześnie podany. Skuteczność terapii jest bardzo podobna.
Wojciech Andrusiewicz podkreślił także, że programu lekowego nie tworzą politycy ani nawet minister konstytucyjny. Powstaje on w konsultacji z ekspertami i z lekarzami specjalizującymi się w danej dziedzinie. Tłumacząc, dlaczego lek “Zolgensma” jest refundowany dla dzieci do szóstego miesiąca życia, zaznaczył, że taki wniosek refundacyjny przestawił producent, opierając się na takiej właśnie grupie wiekowej.
Polecamy także:
Od września nowe leki refundowane na SMA
Resort zdrowia apeluje o odpowiedzialność za słowa w sprawie SMA
Minister zdrowia odpowiada publicznie w sprawie refundacji leku na SMA
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Rzecznik MZ: NFZ zapłaci za każdego pacjenta leczonego w programie lekowym dotyczącym SMA. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS