A A+ A++

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt ustawy o zasadach udzielania wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19, który trafi teraz do Sejmu.

Według MR, równolegle trwają prace nad rządowym programem wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych, który będzie zawierać szczegółowe warunki realizacji instrumentów wsparcia.

Jak wyjaśniła cytowana w komunikacie wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk, działające w Polsce zakłady ubezpieczeń dokonują właśnie przeglądu swoich ofert i wkrótce mogą znacznie obniżyć limity lub zlikwidować oferty ubezpieczeń adresowane do kontrahentów, wybranych branż, a nawet całych rynków.

“Wskutek takich decyzji polscy przedsiębiorcy mieliby ograniczony dostęp do zabezpieczenia swoich transakcji, równocześnie obniżeniu mogłyby również ulec ich obroty handlowe. Aby temu przeciwdziałać i zabezpieczyć płynność finansową polskich firm, wyciągamy do nich rękę w postaci konkretnego instrumentu wsparcia, jaki proponuje im Program. Dlatego dążymy do jak najszybszego zakończenia prac rządowych i parlamentarnych nad tym projektem” – opisywała wiceszefowa resortu rozwoju cytowana w komunikacie.

Jak napisało MR, nowy instrument wsparcia umożliwia zakładom ubezpieczeń, uprawnionym do ubezpieczenia kredytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, scedowanie (zreasekurowanie) części ryzyka na Skarb Państwa – reprezentowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki – w zamian za przekazanie części składki ubezpieczeniowej. W ten sposób komercyjni ubezpieczyciele należności będą mogli ograniczyć swoje ryzyko związane z możliwością wzrostu liczby i wartości wypłacanych odszkodowań w okresie pogorszenia koniunktury gospodarczej, a Skarb Państwa – poprzez odpowiednie zapisy umów reasekuracyjnych – będzie miał możliwość wpływania na politykę oceny ryzyka zakładów ubezpieczeń.

Zdaniem autorów projektu, dzięki temu reasekuracja ubezpieczeń należ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEgzamin ósmoklasisty 2020. Za uczniami polski i matematyka: “Quo vadis” to superlektura, a zadania nie były trudne
Następny artykułEuropejską politykę USA kształtuje sytuacja w Azji