A A+ A++

Powstanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zapowiedziano 27 lipca na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. Jak zaznaczono, projekt ustawy o powołaniu CBZC został przygotowany w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji. Powołanie CBZC ma być odpowiedzią na ataki i zagrożenia ze strony cyberprzestępców.

Jak ma działać CBZC

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o policji w formacji zostanie wyodrębniona służba zwalczania cyberprzestępczości. Jednostką odpowiedzialną za realizację zadań w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu nowoczesnych technologii teleinformatycznych, a także wspierania w niezbędnym zakresie pozostałych jednostek organizacyjnych policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw będzie CBZC.

Jednostką kierować będzie komendant CBZC, który będzie podlegał Komendantowi Głównemu Policji. Szef CBZC będzie powoływany spośród oficerów Policji i odwoływany przez ministra spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji. Z kolei jego zastępców będzie powoływał i odwoływał szef KGP na wniosek szefa CBZC.

Zanim jednak powołany zostanie szef CBZC, w terminie 7 dni od wejścia w życie ustawy szef KGP wyznaczy spośród oficerów starszych policji służby kryminalnej lub śledczej, pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. utworzenia służby zwalczania cyberprzestępczości. Będzie on odpowiedzialny za przygotowanie i organizację funkcjonowania CBZC.

W ciągu pół roku pełnomocnik przedstawi Komendantowi Głównemu Policji propozycję policjantów do przeniesienia do służby w nowej jednostce. Z dniem powołania komendanta CBZC pełnomocnik zakończy działalność.

Co z prowadzonymi już postępowaniami?

W projekcie zaznaczono, że sprawy, które zostały wszczęte w Biurze do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji albo w wydziałach do walki z cyberprzestępczością komend wojewódzkich, które nie zostały zakończone przed wejściem w życie ustawy “prowadzi się odpowiednio we właściwości jednostki organizacyjnej Policji – Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, przed Komendantem Głównym Policji albo przed właściwym komendantem wojewódzkim policji albo przed komendantem stołecznym policji, chyba że dalsze prowadzenie tych spraw należy wyłącznie do Komendanta Głównego Policji lub komendy, przy pomocy której wykonuje on swoje zadania”.

W projekcie zawarto zapis, że policjanta przyjętego do służby zwalczania cyberprzestępczości można przenieść lub delegować do innej służby w policji pod warunkiem przystąpienia przez policjanta do postępowania kwalifikacyjnego i uzyskania z nich pozytywnego wyniku. Z kolei funkcjonariusz policji może zostać przeniesiony dobrowolnie do służby zwalczania cyberprzestępczości. Odbywałoby się to na wniosek Komendanta CBZC.

Jak zaznaczono, policjantowi pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w CBZC, który wykonuje zadania polegające na bezpośrednim rozpoznawaniu, zapobieganiu lub wykrywaniu przestępstw popełnionych przy użyciu nowoczesnych technologii teleinformatycznych i posiada niezbędne kwalifikacje będzie przysługiwał dodatek służby zwalczania cyberprzestępczości w miesięcznej wysokości nie niższej niż 70 proc. i nie wyższej niż 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów.

Wysokość dodatku będzie uzależniona od oceny wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich charakteru i zakresu, rodzaju i poziomu posiadanych przez policjanta kwalifikacji zawodowych oraz opinii służbowej poprzedzającej ustalenie wysokości tego dodatku. Dodatek taki będzie miał charakter dodatku stałego.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArkadiusz Seidler nowym prezesem Audioteki
Następny artykułW nocy z 14 na 15 września 1812 roku, w Moskwie rozpętał się pożar, który strawił większość miasta