A A+ A++

Stanowisko rządu do projektu ustawy PiS ws. ograniczenia opodatkowania inwestorów giełdowych jest negatywne – przekazał w środę w Sejmie wiceszef MF Jarosław Neneman. Jego zdaniem projekt generowałby trudne do oszacowania koszty. Według PiS zmiana rozruszałaby rynek kapitałowy w kraju.

Rząd przeciw projektowi PiS ws. ograniczenia opodatkowania inwestorów giełdowych
fot. Elżbieta Krzysztof / / Shutterstock

W środę w niższej izbie parlamentu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego (przygotowanego przez PiS) projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Poseł wnioskodawca Janusz Kowalski (PiS) przekonywał, przedstawiając projekt, by propozycje te wyłączyć spod sporu politycznego. Przekonywał, że celem zmian jest promocja długoterminowego inwestowania na GPW.

Kowalski wyjaśnił, że projekt jest efektem postulatów m.in. Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych i ma trzy elementy. Pierwszym z nich jest możliwości rozliczenia części straty z tytułu odpłatnego zbycia akcji dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym, z dochodem uzyskanym z tytułu zbycia akcji lub z tytułu dywidendy w roku poprzedzającym (loss carry-back). Takie rozwiązanie – tłumaczył – obowiązuje np. w Niemczech. Drugim elementem projektu jest doprowadzenie do sytuacji, w której przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym będzie realny, a nie tylko nominalny przyrost zainwestowanych środków. Trzecia ze zmian ma na celu stworzenie podstawy prawnej do tego, aby od podatnika zamierzającego skorzystać z możliwości obniżenia należnego podatku wymagać złożenia stosownej deklaracji.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman w swoim wystąpieniu podkreślił, że poselski projekt to krok w kierunku komplikacji systemu podatkowego w Polsce.

Przyznał, że w krótkim okresie propozycja odbiłaby się negatywnie na dochodach podatkowych państwa. Zwrócił przy tym uwagę, że tzw. podatek Belki, który jest obecnie pobierany od zysów kapitałowych, jest – jeśli chodzi o koszty poboru i sposób naliczania – jedną z najbardziej efektywnych danin. “Stanowisko rządu jest negatywne” – dodał wiceszef MF. Podkreślił, że propozycja PiS generuje trudne do oszacowania koszty po stronie uczestników rynku kapitałowego i administracji podatkowej.

Negatywnie o projekcie wypowiedzieli się również Katarzyna Kierzek-Koperska (KO), Mirosław Adam Orliński (PSL-TD) oraz Adrian Zandberg (Lewica).

Według przedstawicielki Koalicji Obywatelskiej projekt może stworzyć narzędzie do spekulacji oraz uprzywilejowuje inwestorów giełdowych względem innych podatników. Kierzek-Koperska wskazywała też, że nie oszacowano wpływu projektu na budżet państwa. Sugerowała również, że niektórzy politycy mogą być osobiście zainteresowani projektowanymi rozwiązaniami. Przedstawiciel ludowców zauważył, że system podatkowy należy uporządkować i uprościć go dla przedsiębiorców. Przypomniał, że rozwiązania związane z obniżeniem danin związanych z zyskami kapitałowymi zapowiedział resort finansów. Zandberg wskazał, odwołując się do proponowanego mechanizmu loss carry-back, że nie jest to powszechne rozwiązanie stosowane w Europie. Dodał, że projekt daje przywileje dla bardzo wąskiej grupy inwestujących na rynku kapitałowym.

Poseł Sławomir Ćwik (Polska2050-TD) przekonywał, że nad projektem powinna pochylić się sejmowa komisja finansów. Zwrócił uwagę, że rynek kapitałowy w Polsce w ostatnich latach był zaniedbany i w stagnacji, dlatego należy dyskutować o różnych rozwiązaniach, aby go uaktywnić. Postulował zniesienie podatku Belki, którym opodatkowane są zyski kapitałowe.

Poparcie dla dalszych prac nad projektem zadeklarował Sławomir Mentzen (Konfederacja). Podkreślił, że niski poziom inwestycji prywatnych jest jednym z problemów skutkujących wolniejszym rozwojem gospodarki. Zwrócił uwagę, że tylko ponad 7 proc. oszczędności ulokowanych jest na giełdzie i w funduszach; ponad połowa to gotówka i depozyty bankowe. Mentzen ocenił, że to podatek Belki jest odpowiedzialny za to, iż GPW od lat stoi w miejscu.

Podczas debaty złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Zostanie on poddany pod głosowanie w bloku głosowań. (PAP)

mick/ mmu/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChciał wyposażyć działkę rekreacyjną. Okradł sklep na kilkanaście tysięcy
Następny artykułNowe fotoradary staną na „trzydziestce piątce”, jeden z nich w Świdnicy