A A+ A++

Wyższe pensum, dyżury w szkołach, zmiana ścieżek awansu zawodowego i podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę nauczycieli – dwa tygodnie temu Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło „szóstkę dla nauczycieli”, czyli propozycje zmian dotyczących pracy i płacy.

Nauczycielskie związki zawodowe miały je zaopiniować do 8 października. W poniedziałek ukazał się komunikat Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w tej sprawie.

Poinformowano w nim, że „w związku z niezrealizowaniem VI. punktu Porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. dotyczącego wypracowania systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej” Rada podjęła uchwałę o „powołaniu Sztabu Protestacyjnego, który niezwłocznie podejmie działanie”.

Wprowadzanie planowanych zmian zdestabilizuje pracę szkół, co skutkować będzie pogorszeniem jakości nauczania.

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

Rada negatywnie oceniła propozycje przedstawione przez MEiN 21 września, odrzuciła projekt zmian dotyczący statusu zawodowego nauczyciela.

W stanowisku KSOiW NSZZ „Solidarność” czytamy, że Rada „z oburzeniem” przyjmuje niezrealizowanie porozumienia zawartego pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem RP 7 kwietnia 2019 r., a w szczególności brak powiązania wynagrodzenia nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. W komunikacie podkreślono, że “rząd w ten sposób podważa swoją wiarygodność oraz społeczne zaufanie co do celowości prowadzenia negocjacji”.

Czytaj więcej

Według oświatowej „Solidarności”, „zaproponowane »nowe« stawki wynagrodzenia nauczycieli okazały się proponowanymi wiele lat temu i zdecydowanie odrzuconymi przez stronę społeczną postulatami”.

„Pomimo galopującej inflacji nauczyciele po styczniu 2020 r. nie otrzymali waloryzacji płacy, a kuriozalna propozycja rządu podnosi płacę o zwiększony czas pracy nauczyciela i zwielokrotnienie tzw. godzin karcianych. Rząd oszukuje społeczeństwo informując o kilkudziesięcioprocentowym podwyższeniu wynagrodzeń” – podkreślono.

W stanowisku KSOiW NSZZ „Solidarność” zwrócono uwagę na braki kadrowe w systemie edukacji, które, zdaniem związkowców, „rząd chce wypełnić znacznym zwiększeniem czasu pracy bez dodatkowych nakładów finansowych”.

Czytaj więcej

„Tak radykalne zwiększenie czasu pracy – zwiększenie pensum o 4 godziny – skutkować będzie kilkudziesięcioma tysiącami zwolnień nauczycieli, a dwukrotnie większa liczba osób będzie pracować na niepełnych etatach z powodu braku godzin, z obniżonym wynagrodzeniem” – czytamy w stanowisku „S”.

Rada protestuje także przeciw zwiększaniu liczby t … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędą pieniądze na Obwodnicę Zachodnią. Marszałek da 15 milionów złotych!
Następny artykułUM Zgierz: Nowe zajęcia w szkołach