We wtorek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie rządu; ministrowie mają rozmawiać o wstępnych założeniach budżetu państwa na 2024 r. W porządku obrad znalazły się także projekty dotyczące minimalnych wynagrodzeń i waloryzacji emerytur oraz rent, a także wynagrodzeń w budżetówce w 2024.
Wstępne założenia przyszłorocznego budżetu
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w poniedziałek, że ministrowie podczas posiedzenia rządu mają rozmawiać o wstępnych założeniach budżetu państwa na 2024 r. Dodał, że projekt budżetu państwa na przyszły rok zostanie przedstawiony „wczesną jesienią”. Müller stwierdził, że w przyszłym roku spodziewane jest w gospodarce odbicie, „co pozwala dokonać stosownych przygotowań do spraw budżetowych”. Zwrócił ponadto uwagę, iż w ostatnim czasie inflacja ma tendencję spadkową.
Pod koniec maja wiceminister finansów Artur Soboń informował, że założenia do projektu budżetu na 2024 r. będą niewiele się różnić od tego, co zapisano w aktualizacji programu konwergencji (APK). Zgodnie z APK, wzrost PKB w 2024 r. ma wynieść 2,8 proc. Dług publiczny ma wynieść 52,4 proc. (w tym roku 50,5 proc.), a wynik sektora finansów publicznych został oszacowany na -3,4 proc. (w tym roku ma być to – 4,7 proc. PKB).
Waloryzacja emerytur i rent, wzrost wynagrodzeń i płacy minimalnej
Wśród projektów, którymi zajmie się we wtorek rząd, jest także projekt dotyczący wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2024 r., a także projekt dotyczący waloryzacji emerytur i rent w 2024. Przedmiotem debaty ma być również projekt propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2024 i informacja o wskaźnikach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiadała pod koniec maja w rozmowie z PAP, że w 2024 roku płaca minimalna wyniesie powyżej 4,2 tys. zł. Jak zapowiedziała, również w 2024 roku waloryzacja minimalnych świadczeń będzie dwukrotna – od 1 stycznia i od 1 lipca.
Ponadto rząd zajmie się także projektem rozporządzenia ws. zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z projektem uchwały sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu programów pomocy producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej związana z trudnościami na rynku spowodowanymi rosyjską agresją na Ukrainę.
W porządku obrad Rady Ministrów znalazła się też kwestia autopoprawki do rządowego projektu ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, przygotowanej przez resort infrastruktury, a także projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zmiany programu „Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027”.
CZYTAJ TAKŻE:
-Wiceminister Patkowski: Jest szansa, że inflacja w październiku spadnie poniżej 10 proc. Patrzę na to bardzo ostrożnie
-Od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne! Ile będzie wynosić? „Decyzja w tej sprawie musi być odpowiedzialna”
aja/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS