A A+ A++

Zmiany rynku pracy widać w liczbach. – W miesiącach marzec, kwiecień, maj liczba ofert drastycznie spadła. Obecnie sytuacja nie jest tak dobra jak przed pandemią, ale stopniowo poprawia się – mówi Małgorzata Stelmaszek, kierownik Referatu Pośrednictwa Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu.

Analizując wpływ ofert pracy rok do roku: do końca czerwca 2019 roku wpłynęło 8636 ofert, w tym roku 7063 oferty, w marcu 2019 roku – 1148 ofert, w 2020 roku – jedynie 760 ofert. Poprawiła się sytuacja w kwietniu w porównaniu z marcem – było 1013 ofert, lecz rok wcześniej 1383 oferty. W maju nastąpił duży spadek: w tym roku było 895 ofert, a przed rokiem 1422 oferty. Pod koniec czerwca tego roku dostępnych było 1015 stanowisk.

Statystyki potwierdza Dorota Jaworska – HR Business Partner, Pełnomocnik Zarządu w Agencji Pracy w Opolu time2work: – Okres pandemii dał się we znaki wielu przedsiębiorcom i firmom. My również odczuliśmy spadek i wstrzymanie niektórych procesów rekrutacyjnych, jednak już w maju zaobserwowaliśmy wzrost aplikacji na nasze oferty pracy ze strony potencjalnych kandydatów. Było to spowodowane redukcją dużej liczby etatów w Polsce w związku COVID-19. Ludzie utracili pracę po prostu z dnia na dzień lub szukali zarobku w okresie przestoju. W czerwcu sytuacja poprawiła się, jeśli chodzi o klientów – wzrosło zapotrzebowanie na pracowników, głównie na prace sezonowe oraz w budowlance czy na produkcji.

Inne oczekiwania

Zmieniły się nie tylko liczby, ale również nastawienie poszukujących pracy. – W przypadku ofert na dłuższy czas kandydaci wykazują się zdecydowanie większą rozwagą. Ci, którzy przez pandemię stracili pracę, szukają pracodawcy stabilnego i silnego. Ci, którzy pracę zachowali, nawet jeśli nosili się z zamiarem zmiany, wolą przeczekać ten, cały czas jeszcze niepewny, okres – mówi Aneta Paczos, współwłaścicielka Agencja Pracy Paretti w Opolu.

A jak to wygląda od strony pracodawcy? – Znalezienie wartościowego pracownika, którego cechuje wysoka motywacja I otwarcie na szybkie przyswajanie wiedzy i umiejętności nadal nie jest łatwe, choć liczba osób poszukujących pracy jest wyższa niż przed pandemią. Zdecydowanie zmieniły się oczekiwania kandydatów co do warunków przyszłej pracy. Na znaczeniu straciły dodatki do wynagrodzenia: wejściówki na siłownię, owocowy dzień czy darmowe śniadania nie przekonają przyszłego pracownika; teraz liczy się głównie wysokość wynagrodzenia, stabilność zatrudnienia – rodzaj zawartej umowy o pracę, oraz opinia o pracodawcy. Nie bez znaczenia jest to jak potencjalny pracodawca radzi sobie w czasie pandemii, nadal ważne są też wartości, jakimi kieruje się firma, oraz ludzie, którzy ją tworzą, po czasie lockdownu i pracy zdalnej jeszcze większą wagę mają zwykłe międzyludzkie kontakty w pracy – wylicza ekspertka.

Ciągle zdalnie

Rynek pracy uległ modyfikacji nie tylko w zakresie oczekiwań, ale także jeżeli chodzi o model pracy i funkcjonowania pracodawcy. Na przykład pracownicy w Axxiome Health obecnie nie podróżują do klientów, wszyscy pracują z biura w Opolu, czy we Wrocławiu, albo z domu, co z perspektywy firmy jest nowym argumentem do pozyskania potencjalnych pracowników. – Co więcej, myślę, że taka forma pracy utrzyma się na przyszłość, będzie to albo praca całkowicie bez wyjazdów, albo z ich minimalną ilością. To, co na pewno uległo zmianie, to przejście na całkowitą pracę zdalną całej firmy. W zasadzie zawsze byliśmy gotowi, aby tak pracować, więc można powiedzieć, że operacyjnie nie był to dla nas problem. Wyzwaniem okazała się zmiana nawyków komunikacyjnych. Teraz przede wszystkim widzimy, jak ważny jest stały kontakt z pracownikami, integracja oraz przekaz informacji – mówi Joanna Antoniak-Witek.

Firma wprowadziła na stałe regularne spotkania online dla całego zespołu, odbywające się raz w

miesiącu. Żeby poznać zdanie pracowników na temat m.in. satysfakcji z pracy, zamiast zwykłej, corocznej ankiety, zorganizowała pogłębione badania focusowe. – Bardzo nam zależy na zdaniu zespołu, chcielibyśmy wiedzieć, jak oni się odnajdują w całej tej sytuacji, czego od nas, jako firmy potrzebują – pomoże nam to w lepszy sposób ocenić, co działa dobrze, a co jeszcze wymaga zmian i ulepszeń. Planujemy powoli wracać do biur, więc przeorganizowujemy również naszą przestrzeń biurową tak, aby pracownicy czuli się u nas bezpiecznie i mogli ze spokojem prowadzić zdalne konferencje, czy spotkania z klientami – mówi Antoniak-Witek.

Jest praca

Co czeka rynek pracy w najbliższym czasie? – Powoli wszystko zmierza ku normalności, o ile można tak powiedzieć. Zaangażowani jesteśmy w realizację Tarczy – dofinansowanie wynagrodzeń, działalności gospodarczych i pożyczki. Będziemy starali się realizować instrumenty, które wspierają i osoby bezrobotne, i pracodawców. Otwieramy nasze usługi na osoby bezrobotne, by wspierać je także w formie stażu, podnoszenia kwalifikacji. W sierpniu będzie też ogłoszony nabór wniosków na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej – zapowiada Małgorzata Stelmaszek z Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

Przez nieprzewidywalność pandemii trudno przewidzieć ewentualne dalsze zmiany. – Przez COVID-19, rynek pracy zmienił się z pracownika na pracodawcę. Co będzie dalej, COVID pokaże – podsumowuje Dorota Jaworska.

Axxiome Health Polska aktualnie poszukuje pracowników w Opolu. – Pozyskaliśmy nie tylko nowych partnerów, ale również nowe, rozwojowe projekty, stąd naszym celem jest rozbudowywanie zespołów. W Opolu chcielibyśmy rozszerzyć i poprowadzić dział mobile oraz ABAP. Mamy bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z Politechniką Opolską oraz Biurem Karier, więc oprócz doświadczonych specjalistów z obszarów: SAP ABAP, Android, iOS, poszukujemy również studentów – stażystów, których w tych technologiach z chęcią wykształcimy – mówi Joanna Antoniak-Witek.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu dominują oferty dla pracowników produkcji, operatorów maszyn, kierowcy z kategoriami C i C+E, osób do prostych prac jak sprzątanie oraz w zawodach takich jak pracownik gospodarczy, magazynier, czy operator wózków widłowych. Brakuje także pracowników w produkcji i branży transportowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWstępny plan przygotowań
Następny artykułPompeo uważa realizację roszczeń żydów za priorytet