A A+ A++

W niedzielę, 25 września, o godz. 16 w połanieckim Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się inscenizacja pt. „Rycerz w sutannie” poświęcona ks. prałatowi Stanisławowi Zbroi, który przez 30 lat był proboszczem miejscowej parafii pod wezwaniem św. Marcina.

Reżyserem i scenarzystką spektaklu jest Małgorzata Dalmata-Konwicka. Na scenie wystąpią młodzi artyści z teatru Maska. – Ten charyzmatyczny kapłan złotymi literami zapisał się w naszych kronikach. Zawsze powtarzał „Gdzie praca, tam i modlitwa”. Te jego słowa traktujemy jako swego rodzaju przesłanie – mówi M. Dalmata-Konwicka.

Ksiądz Stanisław Zbroja urodził się w 1891 roku. W roku 1909 wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia przyjął 21 marca 1915 roku. Posługę kapłańską rozpoczął w parafii Mirzec. Był także wikariuszem w parafiach Bieliny Opatowskie i Zwoleń. Od 1941 do 1970 roku pełnił funkcję proboszcza połanieckiej parafii świętego Marcina. Wcześniej był proboszczem w parafiach: Bliżyn, Grabowiec, Tarłów i Modliborzyce.

Pełnił ponadto funkcję wicedziekana najpierw dekanatu opatowskiego, a później dekanatu staszowskiego. W roku 1966 ks. bp. Jan Kanty Lorek mianował księdza Zbroję prałatem scholastykiem Kapituły Kolegiaty Opatowskiej. Przez ostatni rok życia ksiądz Stanisław Zbroja mieszkał w Domu Księży Emerytów w Sandomierzu. Zmarł 10 sierpnia 1971. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na połanieckim cmentarzu.

Wstęp na spektakl w CKiSz wolny.

Fot. arch.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejni biskupi z wizytą ad limina u papieża
Następny artykułJKH GKS Jastrzębie wygrało z GKS Tychy na początek sezonu [ZDJĘCIA]