Na ścianie kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Rybniku powstał mural, który łączy browarniczą przeszłość miasta ze współczesnością. To kolejny element kampanii #Rybniczanie, która angażuje mieszkańców i przypomina o przemysłowym dziedzictwie Rybnika. Za projektem stoi lokalna społeczność, a za pędzlem – uznani artyści.
Historia zapisana na ścianie
Choć dziś w miejscu dawnego browaru rybnickiego funkcjonuje centrum handlowe Focus Park, jego zarządcy nie zapomnieli o historii tego terenu. Efektem tej pamięci jest mural, który właśnie odsłonięto na kamienicy przy ul. Kraszewskiego.
– Pamiętamy, że nasze centrum handlowe powstało na terenie dawnego browaru. Chcieliśmy przybliżyć tę historię mieszkańcom Rybnika w nowej odsłonie – mówi Sonia Kostecka, dyrektorka Focus Park w Rybniku.
Symboliczny powrót do przeszłości
Kampania #Rybniczanie, w ramach której powstał mural, została objęta patronatem prezydenta miasta Piotra Kuczery. Podczas otwarcia towarzyszącego projektowi mini muzeum browarnictwa, włodarz Rybnika podkreślał znaczenie takich inicjatyw:
– Warto przypominać przemysłową historię miasta. Nie ma już Huty Silesia, nie ma browaru rybnickiego i dlatego cieszy mnie, że centrum handlowe wraca do przeszłości i pokazuje, że właśnie tutaj od XIX wieku warzono najlepsze piwo w okolicy – mówi prezydent.
Mieszkańcy współtworzą miasto
Autorką zwycięskiego projektu muralu jest Monika Pluszczak, graficzka z Lublińca. Jej pracę wybrali sami mieszkańcy Rybnika w konkursie organizowanym przez Focus Park w mediach społecznościowych.
– Lubię działać w oparciu o prostą, geometryczną formę. To mój znak rozpoznawczy – opowiada artystka, której dzieło symbolicznie łączy dawne i obecne znaczenie tego miejsca.
Zmienna pogoda, trwały efekt
Realizacją muralu zajął się znany twórca murali Wojciech Walczyk, którego prace można podziwiać m.in. w Katowicach czy Bytomiu. Jak przyznaje, warunki nie były łatwe.
– W Rybniku zmierzyliśmy się z kapryśną wiosenną pogodą, ale efekt końcowy w pełni to wynagrodził – mówi artystka.
Mural przy ul. Kraszewskiego to kolejny element miejskiej tożsamości, który wpisuje się w lokalną sztukę uliczną – obok murali poświęconych pianistce Lidii Grychtołównie czy położnej Lidii Kozub.
– Tego typu instalacje budują lokalną tożsamość i pozwalają mieszkańcom poczuć dumę z miejsca, w którym żyją. Taki właśnie był cel kampanii #Rybniczanie – podsumowuje Sonia Kostecka.
źródło: UM Rybnik, oprac. ż
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS