A A+ A++

Kętrzyńscy urzędnicy rozpoczęli prace, zmierzające do reorganizacji komunikacji zbiorowej w mieście. To pokłosie szykowanych zmian, które wiążą się z uruchomieniem bezpłatnych przejazdów autobusami elektrycznymi od 2023 roku.

Pod koniec tego roku do Kętrzyna mają przyjechać cztery autobusy marki Yutong, które dostarczy Busnex Poland. Jak informuje Karina Pac, z biura prasowego Urzędu Miasta Kętrzyn, produkcja „kętrzyńskich” autobusów rozpocznie się na dniach, a wskazany przez Busnex termin nie wydaje się zagrożony.

Nowy tabor to nowe możliwości

Obecnie średnio jeden pojazd komunikacji miejskiej (czyli Solaris z silnikiem diesla) robi dziennie około 100 kilometrów. Zasięg „elektryków” może być cztery razy większy na jednym ładowaniu.

– To pozwoli nam zwiększyć liczbę połączeń, stworzyć nowe przystanki autobusowe, dopasować się bardziej do potrzeb szkół i zakładów pracy – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Żeby to zrobić dobrze, chcemy włączyć w to mieszkańców i spisać ich potrzeby – dodaje Ryszard Niedziółka.

Ryszard Niedziółka. Fot. Anna Grula

Miejski samorząd uruchomił specjalną skrzynkę mailową [email protected], gdzie czeka na propozycje mieszkańców Kętrzyna. Można je składać także w formie papierowej do Urzędu z dopiskiem „autobusy”. Czas do 6 września. Władze miasta planują także spotkanie w tej sprawie z radnymi.

Niebieski zamiast zieleni

Nowe kętrzyńskie autobusy będą koloru biało-niebieskiego. Ich długość to około 10 metrów, zasięg dzienny do 400 kilometrów, a cena łączna około 9 milionów złotych. 6,5 mln zł samorząd pozyskał na ten cel z Unii Europejskiej.

– Obecnie w ocenie jest nasz drugi wniosek. Chcemy kupić dwa kolejne pojazdy i wyremontować ulice Jagiełły i Batorego, wartość zadania to prawie 13 mln złotych – mówi burmistrz Niedziółka.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty jesienią. Jeśli uda się pozyskać wspomniane przez burmistrza środki, Miasto będzie miało tylko rok na realizację zadania. Jak zaznaczają urzędnicy, to będzie trudny projekt realizacyjnie i czasowo. Trzeba więc zrobić wszystko, by po otrzymaniu środków przeprowadzić go w trybie ekspresowym. Tu niezbędna będzie ścisła i dobra współpraca z radą miejską.

Komunikacja miejska obecnie kosztuje Miasto około 1,2 mln zł rocznie. Wpływy z biletów to jedynie 15 procent kosztów. Spółka Komunalnik nadal spłaca raty leasingowe, zaciągnięte 9 lat temu na stare autobusy. To prawie pół miliona złotych rocznie. Wraz z zakupem nowych pojazdów, dotychczasowe zostaną najprawdopodobniej wystawione na sprzedaż. red

Zdjęcie główne: Takie autobusy mają pojawić się w Kętrzynie w przyszłym roku. Fot. Materiały promocyjne UM Kętrzyn

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDramat w Tyrawie Solnej. Runęła huśtawka. 13-letnia dziewczyna w ciężkim stanie
Następny artykułSadki: Kierowca skody stracił prawo jazdy