A A+ A++

Część z nas mija codziennie budynek Szpitala Miejskiego w Bielszowicach w drodze do szkoły, czy pracy nie zdając sobie sprawy, że mieści się tam Oddział Paliatywny, a przebywający tam ludzie, ze względu na terminalny stan potrzebują szczególnej opieki. Ruszyła zbiórka pieniędzy na zakup chusteczek nawilżanych, bardzo potrzebnych pacjentom oddziału.

Zbiórka na zakup nawilżanych chusteczek

Wpłacone pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nawilżanych chusteczek. Jak informuje Aleksandra Poloczek – prezes Fundacji Przyjaciół Świętego Mikołaja, stanowią one jeden z głównych elementów toalety codziennej pacjentów Oddziału. 

– Kochani ludzie, prośba z paliatywnego oddziału w Bielszowicach. Tam cierpiący ludzie korzystają z cudownej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Tam, w swoim cierpieniu i ciężkich chorobach, doświadczają ciepła i dobroci. Potrzeba jest ogromna i bardzo prosta. Brakuje nawilżanych chusteczek do higieny. Stanowią one główny element toalety codziennej. Zużywane są ich ogromne ilości i wytworzyła się pustka, ale wiemy, że ludzie potrafią pomagać. Prosimy o wsparcie dla tych, bardzo często, ciężko chorych ludzi. Większość z nich nie może udać się do łazienki i tak po prostu, w ogromne upały, umyć buzi i ciała. Chusteczki są cały czas w użyciu. Prosimy o pomoc – napisała Aleksandra Poloczek w opisie zbiórki. 

Oddział Medycyny Paliatywnej w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej

Oddział Medycyny Paliatywnej w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach rozpoczął pracę 1 listopada 2019 roku. Medycyna paliatywna – obejmuje opiekę nad pacjentami znajdującymi się w terminalnym (paliatywnym) stadium nieuleczalnej choroby. Jej celem nie jest wyleczenie chorego ani też zatrzymanie procesu chorobowego, ale przede wszystkim poprawienie jakości życia osób w tym stadium choroby.

Warto przypomnieć, że w bielszowickiej lokalizacji rudzkiego Szpitala od 2018 roku funkcjonuje także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Jest on przeznaczony dla osób przewlekle chorych, którym stan zdrowia lub stopień niepełnosprawności nie pozwalają na samodzielne funkcjonowanie w domu. 

Co to jest opieka paliatywna?

Idea i działalność medyczna dotycząca opieki nad chorymi umierającymi jest równie stara jak cała medycyna. Opiekę paliatywną zaczęto traktować jako osobną specjalność medyczną od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku. Medycyna paliatywna to element medyczny całości określanej jako opieka paliatywna. Przymiotnik „paliatywny” wywodzi się od łacińskiego słowa „paliatus” (okryty płaszczem) i w kontekście medycznym oznacza: „skrywający, łagodzący przykre oznaki choroby”. Można go również łączyć z czasownikiem angielskim „palliate” (załagodzić, ulżyć, uśmierzyć).

Celem medycyny paliatywnej nie jest wyleczenie chorego ani też zatrzymanie procesu chorobowego, ale przede wszystkim poprawienie jakości życia osób w tym stadium choroby, łagodzenie cierpień fizycznych, psychicznych, socjalnych i duchowych.

Uzyskuje się to przez:

  • złagodzenie objawów choroby,
  • likwidację bólu,
  • wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych.

W Polsce od lat 80. XX wieku następuje rozwój tej dziedziny. W kraju działa około 200 jednostek specjalizujących się w opiece paliatywnej. W 2002 r. powstało Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej zrzeszające specjalistów tej dziedziny medycznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł4 słodkości z… ziemniakami
Następny artykułDziś otwarcie mostu w Milsku. Zobaczcie to wideo!