A A+ A++

Komenda Główna Policji poinformowała o rozpoczęciu szeroko zakrojonych działań o nazwie “Na drodze – patrz i słuchaj”. Przedsięwzięcie ma na celu przypomnienie uczestnikom ruchu drogowego, że przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwowanie drogi to czynniki, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo.

Z początkiem marca Komenda Główna Policji zainaugurowała ogólnopolską akcję pod nazwą “Na drodze – patrz i słuchaj”. Jest to kolejna już edycja istotnego przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjnego, skierowanego zarówno dla kierowców samochodów, jak i pieszych.  

Nowoczesne technologie rozpraszają kierowców

Głównym celem policyjnych działań jest uświadomienie uczestnikom ruchu, jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie podczas korzystania z drogi szczególnej ostrożności. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że nowoczesna technologia w samochodach i wszechobecność telefonów komórkowych sprawiają, że unikanie czynników rozpraszających jest coraz trudniejsze.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy to wciąż duży problem

Niezmiennie jednym z głównych czynników prowadzących do niebezpiecznych sytuacji na drogach jest korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Pomimo ostrzeżeń i wielu poprzednich akcji informacyjnych, wciąż wielu kierowców bagatelizuje tę kwestię i nie zdaje sobie sprawy z poważnych konsekwencji tego przewinienia. Szybkie spojrzenie na ekran, wysłanie wiadomości SMS czy wykonanie połączenia trwa zazwyczaj kilka sekund, ale nawet krótka chwila nieuwagi może okazać się tragiczna w skutkach.

Co więcej – należy pamiętać, że czynność ta jest prawnie zabroniona. Wskazuje na to art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mandat za rozmowę przez telefon w trakcie jazdy wynosi 500 złotych. Do tego dochodzi 12 punktów karnych. Kara za używanie telefonu w czasie jazdy dotyczy jednak nie tylko prowadzenia rozmów, lecz także pisania i czytania wiadomości tekstowych, przeglądania mediów społecznościowych oraz korzystania z aplikacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł1 marca — Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Następny artykuł„Motywacja i indywidualizacja w nauczaniu języka łacińskiego” – webinar szkoleniowy