„Organizowany wraz z muzeami z całej Polski projekt „Puste ramy” ma za zadanie przybliżyć i uwrażliwić społeczeństwo w kwestii strat dóbr kultury poniesionych przez państwo polskie w wyniku działań wojennych. Popularyzacja tej tematyki, szczególnie poprzez prezentację wizerunków utraconych obiektów, może przyczynić się do ich rozpoznania i odnalezienia – sprawić, by puste ramy i gabloty ponownie zapełniły się dziełami sztuki” – pisze o projekcie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński.
Podczas II wojny światowej Polsce zrabowano ponad pół miliona dóbr kultury. Tylko Muzeum Narodowe w Krakowie utraciło w tamtym okresie ponad 1700 eksponatów.
Do najbardziej dotkliwych strat wojennych MNK, należy “Portret młodzieńca” – Rafaela Santi.
W ramach projektu “Puste ramy” w oddziałach MNK pojawią się tabliczki -dzieło odzyskane i dzieło utracone, które będą zwracać uwagę zwiedzających na obiekty, których brakuje na muzealnych ścianach.
Przypomną również o eksponatach, które udało się odzyskać, takich jak Zima w małym miasteczku Maksymiliana Gierymskiego czy Cmentarz na Mont Martre w Paryżu Juliana Fałata.
W Pałacu Książąt Czartoryskich, Gmachu Głównym i Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, można znaleźć oryginalne ramy, które symbolizują zaginione dzieła.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS