A A+ A++

Dziś ruszył tzw. pierwszy etap szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności ma on objąć seniorów powyżej 70. roku życia, a następnie m.in. osoby przewlekle chore, nauczycieli i służby mundurowe. Wcześniej dawkę szczepionki otrzymali przedstawiciele tzw. grupy 0, do której należą medycy.

Osoby powyżej 80. roku życia mogły rejestrować się na szczepienia od 15 stycznia, a ci powyżej 70. roku życia – od 22 stycznia. Jak poinformował pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk, szczepienia mają się odbywać w ponad 5 tysiącach punktów.

Wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia jest w Polsce blisko 4,6 mln osób, w tym osób powyżej lat 80-ciu jest ponad 1,75 mln, a osób w wieku 70-79 lat – ponad 2,8 mln osób.

Obecnie trudno oszacować, ile osób starszych finalnie zgłosi chęć szczepienia. Cały czas prowadzone są działania edukacyjne i promocyjne zachęcające do szczepień. Jak podkreśla rząd ograniczeniem ,,nie są możliwości zaszczepienia, ale ograniczona liczba dawek”.

Wg rządowych planów, do końca marca szczepionkę przeciwko COVID-19 przyjmie 3 mln 100 tys. Polaków.

– System, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, brakuje nam wyłącznie szczepionek – podał Michał Dworczyk. Szef KPRM dodał, że w tej chwili nie ma już wolnych terminów szczepień.

Choć nie ma dzisiaj terminów, to każdy senior może zostawić swoje dane kontaktowe „i jak się tylko w Polsce pojawią szczepionki, otrzyma informację zwrotną i zostanie umówiony na konkretny termin”.

Etap pierwszy podzielony został na trzy grupy:

  • 1a – seniorzy 60+ (na razie rejestrować mogą się osoby 70+);
  • 1b – osoby z chorobami przewlekłymi – m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, wentylowane mechanicznie, z chorobami nowotworowymi
  • 1c – nauczyciele i służby mundurowe – funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, ABW, Agencji Wywiadu, CBA, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie OSP, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Ze szczepień w etapie pierwszym będą mogli także skorzystać pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

W naszym mieście zaczszczepić można się w ośmiu punktach. Jest kilka możliwości rejestracji na szczepienie. Zainteresowani mogą zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556, skorzystać z e-rejestracji lub zapisać się bezpośrednio w punkcie szczepień. Więcej na temat rejestracji pisaliśmy tutaj.

W CDT Medicus szczepienia rozpoczną się dziś o godz. 15. Będą się one odbywały w punkcie medycyny pracy (wejście od ul. Leśnej). – W jednym miejscu przyjmie lekarz kwalifikujący, tam należy wypełnić kwestionariusz osobowy o przebytych chorobach i innych schorzeniach. Następnie z tym kwestionariuszem wchodzi się na kwalifikację. Tam lekarz orzeknie, czy są występują objawy, które ewentualnie wykluczają możliwość wykonania szczepienia. Jeżeli nie będzie przeciwskazań osoba przechodzi do drugiego gabinetu, gdzie odbywa się szczepienie. Cała procedura trwa od 7 do 10 minut – tłumaczy Jacek Rychlewski, specjalista ds. marketingu CDT Medicus.

Z kolei w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie szczepienia ruszyły od godz. 8. – Dziś szczepimy już w dwóch punktach, w szpitalu i w przychodni, ponieważ przychodzą pierwsze osoby do drugiej dawki – informuje prezes MCZ Piotr Milczanowski.

– Otrzymaliśmy 740 szczepionek, to trochę mniej niż w poprzednich tygodniach, ale jednak w normie. Dla grupy, która od dziś się szczepi po raz drugi, przeznaczonych jest 180 dawek, zostaje nam więc 540. Szczepimy mniej więcej od godz. 8 do 15, do wyszczepienia dziennej dawki. Pierwszorazowi się szczepią w przychodni, a ci, którzy po raz drugi, szczepią się już w szpitalu. Wszystko idzie planowo, liczymy, że tych szczepionek będzie więcej, ale i tak nie jest źle – dodaje.

Przypomnijmy, że w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie utworzono telefon kontaktowy dedykowany osobom niepełnosprawnym i seniorom, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień. Dzwoniąc pod numer: 76 746 34 15 możemy zgłosić, że nie mamy jak dojechać do przychodni, wówczas służby miejskie pomogą w transporcie. Będzie to także dotyczyć kolejnych grup wiekowych, które sukcesywnie – według kalendarza szczepień – będą mogły poddać się szczepieniom przeciw COVID-19.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA ZAMBRÓW ws. kursów komunikacji miejskiej przeznaczonych dla dzieci i młodzieży
Następny artykułSamotność w Szwecji nie jest stanem patologii. “Niechciana, zabija jak palenie”