A A+ A++

21 maja Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczyna nabór do wojska. Służba będzie płatna i dobrowolna. Będzie można z niej zrezygnować na każdym etapie.

Ustawa o Obronie Ojczyzny zakłada zwiększenie wydatków na obronność, ale także wiele innych zmian, w tym przywrócenie zasadniczej służby wojskowej.

Największa różnica w stosunku do starej ustawy jest taka, że służba będzie dobrowolna. Trwać będzie łącznie rok i składać się z dwóch etapów. Pierwszy to 28-dniowe szkolenie podstawowe, zwieńczone przysięgą. Później nastąpi szkolenie specjalistyczne, które trwać ma 11 miesięcy. Uczestnicy tego drugiego sami wybierają czy będą skoszarowani czy może po szkoleniu spędzą resztę czasu poza jednostką.

Samej służby też będą trzy rodzaje: zawodowa, terytorialna oraz dobrowolna zasadnicza.

Żołnierzowi w trakcie szkolenia przysługiwać będzie:

  • pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł brutto
  • prawo do urlopu wypoczynkowego,
  • możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia),
  • prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym),
  • pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska),
  • na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie
  • będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia,
  • będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

W 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem “Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przełomowym dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych – Ustawą o Obronie Ojczyzny. Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). Nowy rodzaj służby będzie skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw.

Zgłoszenia do służby będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl).

Udostępnij na:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułClintonworld puts distance between itself, Black Lives Matter group directly ahead of massive financial disclosure
Następny artykułŁomża Vive Kielce – Montpellier HB w ćwierćfinale Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych. Relacja na żywo