A A+ A++

BRANIEWO. 7 października przy ulicy Gdańskiej w Braniewie odbędzie się oficjalne rozpoczęcie prac archeologicznych na terenie, gdzie niegdyś stał braniewski ratusz (plac przed pocztą). To pierwszy krok do odbudowy ratusza.

Nowiny Północne

W programie wydarzenia:

16:00 – podpisanie umowy z wykonawcą oraz uroczyste rozpoczęcie prac archeologicznych.

16:30 – wykład dr. hab. inż. arch. Jana Salma, profesora Politechniki Łódzkiej pt. „Archeologia a architektura. Refleksje z braniewskim ratuszem w tle” (w Braniewskim Centrum Kultury).

 

Braniewski ratusz

Ratusz zbudowano w XIV w., zapewne na miejscu starszej budowli. W 1610 r. otrzymał barokowe szczyty z rzeźbami we wnękach i potężną sygnaturkę na kalenicy. Dalsze przekształcenia miały miejsce w latach 1739-41, 1797/98 i 1821 r. Ratusz spłonął w trakcie bombardowań 1945 r. Początkowo przewidziano go do odbudowy, ale w przeciwieństwie do ratusza w Ornecie, około 1959 r. jego wypalone mury rozebrano a na rynku miejskim założono skwer. Pod ziemią zachowały się zagruzowane piwnice i ich mury magistralne/obwodowe, oczekujące do dziś na pełne rozpoznanie w ramach dedykowanych badań archeologicznych.

 

Eksperci za odbudową starówki

We wrześniu 2020 r. doszło do spotkania zespołu inicjatywnego, w skład którego weszli archeolog dr Grażyna Nawrolska, Władysław Gliniecki – inżynier, który ma za sobą odbudowę elbląskiej starówki, Dariusz Barton – Wojewódzki Konserwator Zabytków, Norbert Szymorek – podinspektor ds. Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta Braniewa oraz Jakub Bornus, wójt Gminy Braniewo. Do grona ekspertów wspierających odbudowę Starego Miasta w Braniewie dołączył także prof. Jan Salm z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej (zajmuje się historią architektury oraz problematyką badań i ochrony zabytkowych ośrodków miejskich), prof. Grzegorz Bukal z Politechniki Gdańskiej i Czesława Betlejewska, autorka 3-tomowej dokumentacji historyczno-konserwatorskiej dotyczącej Starego Miasta w Braniewie.

Z kolei na początku sierpnia 2022 r. burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki spotkał się w Warszawie z p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr. Michałem Laszczkowskim oraz jego współpracownikami. Spotkanie dotyczyło właśnie planów odbudowy braniewskiego ratusza i – jak relacjonował Sielicki – „zaowocowało zapewnieniem o wsparciu instytutu i współpracy przy tym ważnym dla nas przedsięwzięciu”.

 

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– “NOWINY PÓŁNOCNE”

 

REKLAMA:

Mail: [email protected]

Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozstrzygnięcie konkursu pt. „Organizacja i koordynacja współzawodnictwa sportowego uczniów kwidzyńskich szkół w ramach Szkolnego Związku Sportowego w roku szkolnym 2022/2023”
Następny artykułOtwarcie nowego salonu SAVARTE – MARTYNA SZCZEŚNIAK