W piątek 22.01 podpisano porozumienie między Ministerstwo Obrony Narodowej a Ministerstwo Edukacji i Nauki ws. szkolenia studentów. Tym samym rusza IV edycja programu Legia Akademicka. Na czym polega jej wyjątkowość? W tym roku do modułu podstawowego i podoficerskiego dołącza pilotażowy moduł oficerski. Uczelnie zainteresowane realizacją zajęć teoretycznych oraz udziałem w programie Legia Akademicka, zapraszamy do kontaktu z Departamentem Programów Naukowych i Inwestycji MEiN: tel. (22) 529 23 41, [email protected].
Kto może zgłosić się do programu Legia Akademicka?
Niezależnie od modułu oraz charakteru zajęć (teoria/praktyka) musisz:
- posiadać obywatelstwo polskie;
- posiadać status studenta studiów dziennych lub zaocznych z chwilą składania wniosku;
- przejść pozytywnie kwalifikację wojskową (lub wyrazić gotowość, aby odbyć kwalifikację wojskową w trybie ochotniczym).
Możesz realizować szkolenie w poszczególnych modułach jeśli:
- podstawowy– nie posiadasz przeszkolenia wojskowego i nie jesteś żołnierzem rezerwy. Część praktyczna poprzedzona jest częścią teoretyczną (ok. 30 godzin lekcyjnych, w czasie i trybie ustalonym przez uczelnię na której złożysz wniosek). Z części teoretycznej zwolnieni są absolwenci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Po ukończeniu części teoretycznej zakończonej egzaminem, możesz realizować trwającą 3 tygodnie część praktyczną szkolenia. Po złożeniu przysięgi wojskowej na koniec modułu, możesz podejść do modułu podoficerskiego w trakcie tej samej przerwy letniej;
- podoficerski– kontynuujesz szkolenie po realizacji modułu podstawowego. Jeśli jesteś szeregowym bądź starszym szeregowym rezerwy, możesz się zgłosić na sam moduł podoficerski na uczelni wojskowej i część praktyczną w jednostce wojskowej. Moduł kończy się egzaminem, a jego pozytywne zaliczenie dopuszcza do mianowania na pierwszy stopień podoficerski: kaprala;
- oficerski – ukończyłeś moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach programu Legii Akademickiej. Mogą do niego zapisać się również studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy;
Jeśli spełniasz powyższe wymagania nie zwlekaj, wybierz swoją drogę.
Jak zgłosić się do programu Legia Akademicka? Czeka Cię kilka kroków:
MODUŁ PODSTAWOWY:
- sprawdź, czy Twoja uczelnia przystąpiła do programu Legia Akademicka. Jeśli nie, możesz złożyć wniosek na dowolnej uczelni, która przystąpiła do programu;
- porozmawiaj z koordynatorem Legii Akademickiej na temat realizacji programu;
- złóż wniosek >>> http://bityl.pl/SSvm9 wypełniony wzór >>>
- czekaj na potwierdzenie zakwalifikowania do programu przez koordynatora na uczelni.
MODUŁ PODOFICERSKI
jeśli realizujesz go zaraz po module podstawowym, nie musisz składać nowego wniosku;
- jako szeregowy bądź starszy szeregowy rezerwy skontaktuj się z koordynatorem Legii Akademickiej na wybranej uczelni;
- złóż wniosek, wzór powyżej jak dla modułu podstawowego;
- czekaj na potwierdzenie zakwalifikowania do programu przez koordynatora na uczelni.
MODUŁ OFICERSKI
- uzupełnij wniosek (jak wyżej), pamiętaj, żeby dołączyć kopie dokumentów potwierdzających dodatkowe kwalifikacje oraz oświadczenie RODO (oryginały do wglądu podczas rozmowy kwalifikacyjnej);
- kryterium oceny wniosku znajdziesz tutaj http://bityl.pl/29XT2
- dokumenty wyślij na adres: Biuro do spraw Programu “Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa, z dopiskiem: WNIOSEK-LEGIA AKADEMICKA.
- po analizie wniosków komisja kwalifikacyjna zaprosi osoby z najwyższą liczbą punktów do drugiego etapu rekrutacji, który wyłoni ostateczne grono zakwalifikowanych do modułu oficerskiego.
Nie zwlekaj, do dzieła!!!
Jeśli już podjąłeś/podjęłaś słuszną decyzję o udziale w szkoleniu, pamiętaj o odpowiednich działaniach we właściwym czasie:
MODUŁ PODSTAWOWY + MODUŁ PODOFICERSKI
Do 28 lutego 2021 r. wyłonione zostaną uczelnie, które wezmą udział w projekcie. Po tym czasie sprawdź, czy Twoja uczelnia została zakwalifikowana oraz skontaktuj się z wyznaczonym uczelnianym koordynatorem Legii Akademickiej. Określi on termin składania wniosków na uczelni.
MODUŁ OFICERSKI
Masz czas na wysłanie dokumentów do końca lutego. Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu Biuro do spraw Programu “Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zaprosi w marcu na rozmowę kwalifikacyjną.
Wiesz już wszystko, zapraszamy!!!
Informacje dotyczące ochotniczego szkolenia wojskowego studentów – Legia Akademicka można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Człuchowie lub pod nr tel. 261 415 422.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS