A A+ A++

W najbliższą sobotę 17 października żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej inaugurują II edycję kursu podoficerskiego „SONDA”. Szkolenie potrwa do końca drugiej dekady grudnia 2020 r. Przez trzy miesiące żołnierze – ochotnicy z Podkarpacia, którzy zostali zakwalifikowani do projektu „SONDA” wezmą udział w intensywnych ćwiczeniach. Zajęcia praktyczne będą prowadzone na terenie garnizonowych obiektów szkoleniowych, jak również w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu.

Obecnie kandydaci uczestniczą w szkoleniu e-learningowym, które zakończą egzaminem teoretycznym w piątek.

„…projekt SONDA to kurs podoficerski, który wymaga pełnej koncentracji i wytężonej pracy. Aby zostać  podoficerem Wojsk Obrony Terytorialnej kandydaci zrealizują między innymi zajęcia z przywództwa, regulaminów, łączności, taktyki i szkolenia strzeleckiego. Ponadto odbędą praktyki dowódcze. W czasie zajęć instruktorzy największy nacisk położą na przygotowanie merytoryczne i metodyczne przyszłych dowódców oraz naukę kierowania i dowodzenia sekcją lekkiej piechoty. Na koniec kursu wszyscy żołnierze odbędą egzamin teoretyczny i praktyczny” – powiedział starszy podoficer dowództwa 3.PBOT st.chor.sztab. Seweryn Ledwożyw.

Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że” jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn.  Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRYKOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.
 
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem dla wojsk operacyjnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Piątka dla zwierząt”. Senat decyduje
Następny artykułCzas na e-budownictwo. Prawo budowlane już zmienione