A A+ A++

Od 6 września pacjenci mogą dochodzić odszkodowań na nowych zasad. Rekompensaty za błędy medyczne będą im wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Maksymalna wartość rekompensaty wyniesie 200 tys. zł.

Nowopowstały Fundusz Kompensacyjny ma ułatwić proces uzyskiwania odszkodowania przez osobę, która jest poszkodowaną w wyniku błędu lekarskiego. Rzecznik Praw Pacjenta ma jeszcze dzisiaj urochomić specjalną stronę internetową, która będzie poświęcona nowemu funduszowi i wdrażanej ścieżce dochodzenia odszkodowań. 

Cały proces uzyskiwania odszkodowania będzie opierał się na Rzeczniku Praw Pacjenta. To do niego poszkodowany pacjent będzie mógł złożyć wniosek o wypłate rekompensaty. W przypadku śmierci pacjenta, ubiegać się o to może rodzina. 

Na złożenie wniosku do RPP poszkodowany pacjent będzie miał rok od dnia, w którym dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo o śmierci pacjenta. Nie może to jednak nastąpić później niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie medyczne. Za złożenie wniosku poszkodowany będzie musial zapłacić 300 zł. Z opłaty tej będzie mógł zostać zwolniony z uwagi na trudną sytuację materialną. 

Wysokość rekompensat będzie ściślej określona w rozporządzeniu, które jak na razie jest jeszcze procedowane. Już teraz jednak wiemy, że:

  • w przypadku zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym pacjent otrzyma od 2000 zł do 200 tys. zł;
  • uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia – od 2000 zł do 200 tys. zł;
  • śmierci – od 20 000 zł do 100 tys. zł.  

Polecamy także:

RPP o Funduszu Kompensacyjnym Zdarzeń Medycznych: nie chcemy popełnić błędu Belgii

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMożna zarobić 4900 zł na rękę. Policja szuka pracowników
Następny artykułKolejny sklep Aldi w Gliwicach