A A+ A++

fot. UM w Brzegu / zdjęcie ilustracyjne

Od 1 do 20 lutego mieszkańcy Brzegu będą mogli zgłaszać swoje pomysły do realizacji w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Kwota do wydatkowania pozostała bez zmian, a więc 70 tys. złotych będzie można przeznaczyć na zadania inwestycyjne, z kolei na pozostałe projekty zabezpieczono 30 tys. złotych.


Zgodnie z regulaminem BOB, projekty mogą zgłaszać „osoby zamieszkujące na terenie Gminy Brzeg”. Mieszkaniec Brzegu może złożyć tylko jeden projekt w danym roku budżetowym. Ważne jest to, że projekty inwestycyjne muszą uzyskać przed złożeniem wniosku minimum 30 podpisów poparcia od mieszkańców miasta, a projekty pozostałe 15 podpisów poparcia. Wnioski z projektami można składać od 1 do 20 lutego, z kolei głosowanie zostanie przeprowadzone od 29 marca do 21 kwietnia 2023 r.

Zanim jednak nasz wniosek w ogóle zostanie poddany pod głosowanie, to musi przejść biurokratyczną ścieżkę, czyli tzw. weryfikację formalną, którą przeprowadza burmistrz Brzegu wraz z powołanym przez siebie zespołem weryfikacyjnym oraz tzw. ocenę merytoryczną, której także dokonuje burmistrz Brzegu wraz z powołanym przez siebie zespołem.

Proces tych weryfikacji z lat poprzednich, a szczególnie uzasadnienia i argumentacja, które projekty urzędnicy dopuszczą do głosowania, a które nie, to już wyższa szkoła jazdy, dlatego przed złożeniem projektu warto przynajmniej zapoznać się z regulaminem BOB >>>TUTAJ<<<.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Brzegu miała odbyć się w 2020 roku, jednak wówczas burmistrz Jerzy Wrębiak zawiesił społeczną partycypację tłumacząc to epidemią koronawirusa. Z tego względu 1. edycja odbyła się formalnie dopiero w drugim roku funkcjonowania BOB.

Mieszkańcy zgłosili wówczas 13 projektów, ale urzędnicy na starcie odrzucili aż 10 z nich. Ostatecznie już przed głosowaniem było wiadomo, że kwota 100 tys. zł nie będzie mogła zostać wykorzystana w całości, a samo głosowanie stało się iluzoryczne. Dodatkowo małe zainteresowanie głosowaniem sprawiło, że jedno z zadań nie uzyskało wymaganego progu poparcia i do realizacji wybrano tylko trampoliny ziemne na placu zabaw w Parku Wolności (szacunkowy koszt 20 tys. zł) oraz adaptację betonowego kręgu w Parku Wolności na miejsce do tańczenia (szacunkowy koszt 1500 zł).

W 2022 roku mieszkańcy zgłaszający swoje projekty również nie mieli łatwo. Na 12 zgłoszonych projektów tylko 5 uzyskało pozytywną opinię urzędników. Na szczęście autorka jednego z odrzuconych projektów odwołała się i ostatecznie wybieg dla psów „Ozzy” mógł zostać poddany pod głosowanie.

Co ciekawe, to właśnie to zadanie mieszkańcy wybrali do realizacji w 2. edycji budżetu obywatelskiego. Jak informuje pani Magdalena Wysocka, wybieg dla psów ma powstać na wydzielonej 4 arowej działce nr 955/1 pomiędzy zajazdem Rybiorz a stawem przy ul. Korfantego (od strony DK 94). Na razie nie został jeszcze zrealizowany, ale urzędnicy zapewniają, że powstanie na wiosnę 2023 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdszedł do wieczności por. Władysław Gosecki ps. Iskra
Następny artykułCo za mecz Novaka Djokovicia! Zapewnił sobie miejsce w ćwierćfinale w nieco ponad dwie godziny