A A+ A++

Szpitale pomimo rosnących możliwości AI są niejako stawiane w roli petenta w dostępie do własnych danych, zarówno na etapie tworzenia, jaki potem na etapie ich odczytu i analizy.

Nie mają możliwości prowadzenia wybranej przez siebie metodologii leczenia czy realizowana procedur medycznych. Ograniczane są możliwościami wdrożonych systemów informatycznych które nie są na tyle elastyczne żeby umożliwić realizację ustalonych w jednostce standardów. Nie mają też możliwości wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań dostosowanych zarówno do wąskiej jaki szerokiej specjalizacji jednostek ochrony zdrowia. Przykłady można by mnożyć.

Jednym z rozwiązań na przyszłość jest stworzenie koncepcji HIS 2.0, czyli Hospital Information Platform (HIP). Koncepcja ta opiera się na tym, że dostawcy HIS wdrożą i utrzymają swoje systemy, ale udostępnią także pełne API (Application Programming Interface), które pozwoli na dostęp do wprowadzonych przez jednostkę danych. HIP umożliwi prowadzenie komunikacji dwustronnej, a dostęp do tego modułu mógłby być obwarowany dodatkowymi licencjami, aby umożliwić jego rozwój i wsparcie.

Nie zakładamy tutaj uszczuplenia dochodów twórców HIS, ponieważ to na nich spoczywa ciężar utrzymywania systemu zgodnego z polskimi regulacjami w zakresie prawa, rejestrów medycznych, rozliczeń czy bezpieczeństwa danych.

Realizacja koncepcji HIP pozwoli na stworzenie elastycznego systemu, który umożliwi szpitalom swobodny dostęp do swoich danych a równocześnie zabezpieczy interesy dostawców oprogramowania. W konsekwencji, szpitale będą mogły realizować sprawdzone metodologie leczenia oraz wykonywać procedury medyczne, bez potrzeby dostosowywania do narzuconych przez dostawców systemu centralnego rozwiązań.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułListonosz uratował życie samotnie mieszkającej seniorce
Następny artykułRekordowa liczba uczestników rajdu rowerowego w gminie Lewin Brzeski