A A+ A++

Był już neon z flagami kodu sygnałowego na Wzgórzu św. Maksymiliana, teraz pora na Śródmieście. W charakterystycznym przejściu pod kamienicą na rogu ul. Abrahama i Armii Krajowej pojawiła się rozświetlona spirala. To kolejna estetyczna zmiana, za którą stoją projektanci z gdyńskiego Traffic Design.

W detalu siła – wiedzą o tym członkowie stowarzyszenia Traffic Design, którzy ciągle szukają w miejskiej przestrzeni punktów, którym można, dzięki drobnym zmianom, nadać szczególnego klimatu. Do listy lokalizacji, w których pasjonaci designu zaznaczyli swoją obecność, dołączyło przejście pod budynkiem przy skrzyżowaniu ulic Abrahama i Armii Krajowej.

Od teraz na bardziej kameralną część ulicy Abrahama prowadzi świecący po zmroku neon. Umieszczono go w bramie kamienicy, pod którą biegnie ulica. To instalacja utrzymana w minimalistycznym stylu, bazująca na wyobraźni odbiorców. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest kształt, który przypomina słynną złotą spiralę.

– Spirala to krzywa, która z jednej strony poprzez swoją regularność i obliczalność dobrze wpisuje się w architekturę modernistyczną. Jednocześnie poza porządkiem ma w sobie coś niepowtarzalnego, dzięki czemu może stanowić przełamanie formy – wyjaśnia Monika Domańska z Traffic Design.

Za projekt nowego neonu w Śródmieściu odpowiada Jacek Wielebski z Traffic Design. Samą realizacją zajęły się z kolei Gdyńskie Laboratorium Neonu Artystycznego oraz Karak Studio z Gdyni. Miasto Gdynia sfinansowało instalację.

Przypomnijmy, że wcześniej, w połowie grudnia, nowe neony pojawiły się też w bramie przy ulicy Biskupa Domnika – „łączniku” między biblioteką miejską i aleją Zwycięstwa a wewnętrzną częścią dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana. W projekcie wykorzystano flagi międzynarodowego kodu sygnałowego (MKS), a zadanie zrealizowano w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej.

Poniżej mapa z zaznaczoną lokalizacją nowego neonu przy ul. Abrahama – warto zobaczyć na własne oczy, jak prezentuje się w ciemnościach.

Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułZimowe zajęcia dla małych gdynian
Następny artykuł355 podejrzanych i prawie tysiąc świadków. Rusza największy od dziesięcioleci proces mafii