A A+ A++

W poniedziałek (25.01) rozpoczęły się szczepienia na COVID-19 osób powyżej 70. roku życia. W kraju jest ponad 5 tysięcy punktów, gdzie seniorzy dostaną preparat, w Podlaskiem około 250. W niektórych punktach początek akcji będzie we wtorek (26.01).

W Podlaskiem mieszka około 140 tys. osób powyżej 70. roku życia
Najwcześniej w regionie akcję szczepień rozpoczęto w szpitalu tymczasowym przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku. Pierwsze osoby pojawiły się tam już pół godziny przed rozpoczęciem akcji.

W województwie podlaskim mieszka około 140 tysięcy osób powyżej 70. roku życia, z czego około 60 tysięcy po 80.. Przy założeniu, że do końca marca nie zwiększy się liczba szczepionek i do punktów będzie trafiać 30 dawek tygodniowo, to w tym czasie zaszczepionych może być połowa seniorów w Podlaskiem.

Szczepionkę w Podlaskiem dostało ponad 20,5 tys. osób
Ponad 20,5 tysiąca osób w województwie podlaskim dostało dotąd szczepionkę przeciwko koronawirusowi, a około 2 tysięcy już obie dawki. W Polsce zaszczepiono ponad 700 tysięcy osób.

Trwają szczepienia pracowników służby zdrowia oraz podopiecznych DPS-ów i innych opiekuńczych placówek.

Jak przygotować się do szczepienia przeciw COVID-19?
Przed  szczepieniem trzeba wypełnić odpowiedni kwestionariusz – mówi  specjalista medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch, w której  przychodni w Białymstoku w poniedziałek (25.01) rozpoczną się  szczepienia.

– Prosimy aby, albo wcześniej wziąć takie  kwestionariusze z przychodni i wypełnić je w domu lub też, jeśli zajdzie  taka potrzeba wypełniania w przychodni, to mieć okulary, długopisy my  posiadamy i na pewno nasz personel też pomoże taki kwestionariusz  wypełnić – informuje specjalista medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch.

Doktor Joanna Zabielska-Cieciuch radzi, by na szczepienie odpowiednio się ubrać.

– Szczepienie  jest wykonywane w mięsień naramienny, zwykle w lewe ramię, chyba, że są osoby leworęczne, wtedy wykonujemy szczepienie w prawe ramię. Wymaga ta  procedura odsłonięcia ramienia, więc koszule, mankiety, zapinane, wąskie rękawy, będą przeszkodą – mówi doktor Joanna Zabielska-Cieciuch.

– Do punktu szczepień warto zabrać spis aktualnie przyjmowanych leków, a także posiadaną dokumentację medyczną. Ważne także, by na szczepienie nie przychodzić na czczo – przypomina Joanna Zabielska-Cieciuch. 

Lekarka dodaje, że również należy przyjąć stosowane zwykle leki. 

W  Podlaskiem jest około 250 punktów szczepień populacyjnych. Nie we wszystkich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek. W części dopiero od  wtorku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Siatkarze Eco-Team AZS Stoelze Częstochowa z cennym zwycięstwem
Następny artykułPo brexicie zniknął pośrednik: Wielka Brytania