• Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.
• Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e–PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 6,7 mln deklaracji. PIT można też złożyć przez system e–Deklaracje lub w formie papierowej.
• Do 30 kwietnia można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e–PIT. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie
zaakceptuje zeznania PIT–37 i PIT–38.
• Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Infolinia KIS będzie czynna również w sobotę 27 kwietnia br.
„Do 30 kwietnia mamy czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. Warto pamiętać, że najszybciej i najprościej zrobimy to za pomocą usługi Twój e–PIT. Elektroniczne rozliczenie zapewnia też szybki zwrot nadpłaty podatku” – podkreśla wiceminister finansów szef KAS Marcin Łoboda.
Twój e–PIT – zeznanie przygotowane przez KAS
Twój e–PIT to prosty i bezpieczny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e–Urzędzie Skarbowym (e–US), na stronie
podatki.gov.pl.
Do e–Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e–Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e–Urzędu Skarbowego. Dodatkowo do samej usługi Twój e–PIT można zalogować się także danymi podatkowymi. Więcej informacji dotyczących logowania się tą metodą znajduje się na stronie: www.podatki.gov.pl/e–urzad–skarbowy/logowanie–do–e–us/#da
Zmodyfikuj lub zatwierdź rozliczenie Twój e–PIT
W formularzach udostępnionych w usłudze Twój e–PIT podatnicy znajdą dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. W przypadku rozliczeń np. „etatowców” oznacza to, że w wielu wypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z odliczenia darowizny czy skorzystania z ulgi na Internet.
„Warto zalogować się do e–Urzędu Skarbowego i sprawdzić swoje rozliczenie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e–PIT zanim zostanie automatycznie zaakceptowane przez system. Do 30 kwietnia w zeznaniu możemy jeszcze wprowadzić korzystne zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w
systemie. Możemy też zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5% podatku” – wskazuje wiceminister finansów zastępca szefa KAS Małgorzata Krok.
1 maja – początek automatycznej akceptacji zeznań PIT–37 i PIT–38
Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e–PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT–37 i PIT–38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych
działań.
O północy 1 maja 2024 r. rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e–PIT. Przewidujemy, że potrwa ona do 7 maja br. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna.
Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będą mogli też złożyć korektę zeznania – zarówno tego, które zostało zaakceptowane automatycznie jak i innych złożonych samodzielnie i dostępnych w ramach usługi.
Twój e–PIT dla przedsiębiorców
W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e–PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą.
W rozliczeniu udostępnionym w usłudze Twój e–PIT przedsiębiorcy muszą uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada. Podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełni w zeznaniu dane dotyczące:
• przychodów,
• kosztów uzyskania przychodów (w PIT–36 i PIT–36L),
• składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności
gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
• ulg i odliczeń, o ile podatnikowi przysługuje taka ulga lub odliczenie
Po uzupełnieniu tych danych przedsiębiorca powinien zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e–PIT.
System e–Deklaracje
Zeznania podatkowe można również złożyć w formie elektronicznej za pomocą systemu e–Deklaracje. Poprzez e–Deklaracje mogą rozliczać się zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.
Zeznania papierowe
Formularze PIT można też składać w formie papierowej w urzędach skarbowych. 30 kwietnia 2024 r. urzędy skarbowe w całej Polsce (z wyjątkiem wyspecjalizowanych urzędów skarbowych) będą czynne do godz. 18:00. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
Wsparcie Krajowej Informacji Skarbowej
Wsparcie dla rozliczających się podatników zapewnia Krajowa Informacja Skarbowa (KIS). Pracownicy infolinii KIS będą udzielać informacji dotyczących zeznań rocznych i usługi Twój e–PIT również w najbliższą sobotę 27 kwietnia w godz. od 8:00 do 13:00.
Można też skorzystać z chatbota KASPRO dostępnego na podatki.gov.pl, który odpowiada na pytania dotyczące zeznań w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2023 r., podatnicy znajdą również na stronie podatki.gov.pl.
Beata Kręciszewska Wieloosobowe Stanowisko Komunikacji IAS w Bydgoszczy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS