A A+ A++

Publikacja z dnia: 02-10-2021 15:10

Czwartkową konferencją w Zespole Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim rozpoczęto realizację projektu „Prawo do Mediacji”.

Temat z gruntu wydawałoby się niszowy ale to tylko pozory. Dotyczy środowisk szkolnych a więc młodzieży, ich rodziców, no i niemałej grupy jakim jest środowisko nauczycielskie.

Zadanie jakie podjęło się Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej “Ziemia Nowomiejska” w partnerstwie z Zespołem Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim oraz Zespołem Szkół Zawodowych w Kurzętniku jest dość nowatorskie. Tego typu rozwiązania wciąż są rzadkością w Polsce i jak na razie nieobligatoryjne.

Koordynator projektu Andrzej Andrzejewski rozpoczynając konferencje zapoznał jej uczestników z głównymi założeniami przedsięwzięcia.

Celem projektu „Prawo do Mediacji” jest wdrożenie w szkołach średnich powiatu nowomiejskiego mediacji rówieśniczej i szkolnej, wyłonienie i przeszkolenie rówieśniczych i szkolnych mediatorów, opracowanie podręcznika mediatora szkolnego i podręcznika mediatora rówieśniczego oraz kompleksowe działania informacyjne, promocyjne i szkoleniowe w zakresie mediacji w środowisku szkolnym. Wszystko to pozwoli rozpocząć funkcjonowanie Szkolnych Centrów Mediacji w dwóch szkołach ponadpodstawowych powiatu nowomiejskiego.

Upraszczając powyższy opis projektu można przyjąć założenie iż ma dać skuteczne narzędzia do rozwiązywania szkolnych konfliktów. Tych zaś nie brakuje w codziennym życiu szkół, zaś ich przekrój jest szeroki. Od błahych sprzeczek i zatargów z jednej strony do czynów zabronionych opisanych stosownymi przepisami prawa. Jak by nie patrzeć każdy konflikt angażuje grupę osób, kadry szkolne, bywa że służby mundurowe i organa wymiaru sprawiedliwości.

Jak wygląda to w rzeczywistości mówili w swych prelekcjach kurator Piotr Lewandowski z Sądu Rejonowego w Nowym Mieście oraz zajmujący się od lat tą tematyką mediator Janusz Kaźmierczak. Z przedstawionych informacji jasno wynika, że tam, gdzie wprowadzono mediację rówieśniczą poziom konfliktów w szkole znacząco spada.

– Cieszę się bardzo, że projekt o mediacjach jest realizowany w naszej szkole, uważam, że jest to cenna inicjatywa, potrzebna nam w codziennej pracy, ponieważ umiejętności mediacyjne to nie tylko umiejętność rozwiązywania konfliktów ale także umiejętność pozwalająca do zawierania kompromisów a najlepiej konsensusu, kiedy wszyscy z rozwiązania jesteśmy zadowoleni. Jest to umiejętność potrzebna, cenna przez całe nasze nie tylko zawodowe ale także rodzinne życie.

– Liczę na to, że mediacje zaowocują wzrostem kompetencji, mam nadzieję, że możliwie najrzadziej wszyscy uczestnicy będą wykorzystywali to w praktyce, że uda się osiągnąć porozumienie ponad podziałami. Mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się na podsumowaniu i usłyszymy same pozytywne relacje – mówiła Barbara Przeradzka Martko, dyrektorka “Norwida”.

(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPODKARPACIE. Nieudzielenie pierwszeństwa. Dwie osoby w szpitalu (ZDJĘCIA)
Następny artykułRafał Ziemkiewicz aresztowany przez brytyjskie służby