A A+ A++

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Zarząd Nextbike Polska poinformował wczoraj, że podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. “Celem jest umożliwienie dalszego funkcjonowania roweru miejskiego w 39 systemach w Polsce” – czytamy w oświadczeniu zarządu firmy.

Stracili (za) dużo

Jak głosi komunikat, zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2, która spowodowała nagłe i niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki finansowe dla spółki. Chodzi o spadek przychodów w związku z wprowadzonym przez rząd zakazem korzystania z rowerów miejskich w okresie od 1 kwietnia do 5 maja. Przy okazji spadły też przychody z reklam montowanych na rowerach.

W ocenie zarządu, przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego daje realne szanse na dojście do porozumienia z wierzycielami, w tym z bankami finansującymi spółkę, oraz pozwoli na ustalenie nowych zasad spłat zobowiązań spółki, co ma spowodować, ze spółka utrzyma zdolność do realizowania bieżących zobowiązań i umów.

– Przychody Nextbike Polska wg wstępnych sprawozdań spadły w czterech pierwszych miesiącach 2020 o 50 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 – poinformowała Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska. Jednocześnie zapewniła, że użytkownicy rowerów nadal będą mogli z nich normalnie korzystać we wszystkich 39 systemach w Polsce. – Rowery działają normalnie, aplikacja też – podkreśliła.

Jaśkowiak uspokaja

Użytkowników rowerów miejskich uspokajał też dziś, podczas konferencji prasowej, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak: – Dochodziły do nas głosy o upadłości firmy Nexbike, ale ona działa w taki sposób, że to są spółki celowe dla każdego z miast i być może w innych miastach tych wypożyczeń było mniej, być może tamte spółki były gorzej zarządzane. Ale z informacji, które posiadam na dzisiaj, ta spółka w Poznaniu nie jest zagrożona upadłością. Poważne problemy dotyczyły spółek w innych miastach, być może w przyszłości przełożą się one na problemy poznańskiej spółki z uwagi na powiązania kapitałowe. Ale póki co trzymam kciuki, żeby się tak nie stało.

W Poznaniu w tym sezonie poznaniacy mają do dyspozycji 113 stacji z 996 rowerami starszego typu (3G) i 40 stref wypożyczeń z 562 nowszymi rowerami tzw. bezstacyjnymi (4G).

Nextbike Polska jest numerem jeden na polskim rynku miejskich systemów rowerowych pod względem liczby rowerów – ma ok. 80 proc. udział w rynku. Spółka jest operatorem systemów rowerów miejskich w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach w Polsce, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. Spółka jest notowana na rynku NewConnect. Działa w Polsce od 2011 r. i w Finlandii od 2017 r.

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Prowadzimy wojnę”. Gwałtownie wzrosta zakażonych koronawirusem w Brazylii
Następny artykułKuba Wojewódzki grozi pozwem Latkowskiemu i TVP. „Naraziłeś na publiczny lincz mnie i tych, których kocham”