A A+ A++

Dla dzieci to na pewno dodatkowa motywacja do jazdy na rowerze i dodatkowa z niej frajda. Dla dorosłych może być codziennym środkiem transportu do pracy albo sprzymierzeńcem niezwykłych rajdów czy górskich wypraw. Dla seniorów to czasami jedyny sposób na zażycie jakiekolwiek aktywności fizycznej i dbanie o zdrowie. Rower elektryczny to nie “wynalazek dla leniwych”, jak twierdzą niektórzy. To odpowiedź na różne potrzeby i problemy. Co oferuje nam rynek w tej kategorii rowerów?

Rowery elektryczne dla dorosłych

Tutaj wybór mamy zdecydowanie największy. Decyzję na pewno ułatwi ci odpowiedź na kilka podstawowych pytań: w jakich okolicznościach i po jakich nawierzchniach jeździsz najczęściej? W jaki sposób chcesz tego roweru używać? Na jakich cechach zależy ci najbardziej?

Rower elektryczny do miasta – to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie dla osób, które chcą dojeżdżać na rowerze do pracy. Jest bardzo wygodny, ma duże, stabilne koła (26–28 cali) i wymusza wyprostowaną sylwetkę. Przez to znacznie poprawia widoczność i bezpieczeństwo oraz można spokojnie jeździć na nim w garniturze, nie bojąc się o zagniecenie czy zapocenie ubrania. Rower osiąga prędkość 25 km/h przy niewielkim wysiłku ze strony użytkownika. Posiada wielostopniową regulację napędu, sterowaną z poziomu kierownicy.

Rower elektryczny terenowy – od miejskiego różni go przede wszystkim wielkość kół (tu bywają jeszcze większe — nawet do 29 cali), rodzaj opon oraz liczba dodatkowych elementów, ułatwiających długie wędrówki, np. przednie i tylne bagażniki do zamontowania sakw czy mocne oświetlenie. Taki rower waży ok. 25 kg. Opony mają bieżnik typu semi-slick, który sprawdzi się zarówno na asfaltach i innych i utwardzonych nawierzchniach, jak i w nieco trudniejszych terenach, nierównych i wyboistych. Elektryczny rower trekkingowy potrafi przejechać na jednym ładowaniu akumulatora nawet 100 km!

Górski rower elektryczny – na ten rodzaj roweru decydują się najczęściej miłośnicy ZJEŻDŻANIA. Jest odporny na nawet najbardziej ekstremalne zjazdy, ma wzmocnioną ramę i obręcze kół, często wyposażony jest zarówno w przedni, jak i tylny amortyzator. Grube opony z agresywnym bieżnikiem zapewniają stabilność i przyczepność. A fakt, że całą siłę i koncentrację możesz skupić na zjeździe, bo nie tracisz jej przy ciężkim podjeździe pod górę, jest zazwyczaj najmocniejszym argumentem. Elektryczny rower MTB świetnie sprawdzi się w górach, lasach, a także na polanach czy innych bezdrożach, gdzie ścieżki trzeba dopiero wytyczać. Panel, którym steruje się napędem, jest w takich rowerach często wzbogacony o dodatkowe informacje np. GPS, przewyższenia, stan baterii, itp. Na koniec trzeba zaznaczyć, że to także najdroższe z dostępnych modeli rowerów elektrycznych. Ich ceny potrafią przekraczać 30 000 zł.

Składany rower elektryczny. Jeśli nie masz w mieszkaniu miejsca do przechowywania tradycyjnego roweru lub też planujesz zabierać rower ze sobą na wakacje pociągiem lub samochodem bez bagażnika rowerowego, pomyśl nad kupnem składanego roweru elektrycznego. Najczęściej składa się do wymiarów 90cm x 70 cm x 40cm. Jest mały, poręczny i lekki. Jego koła są zazwyczaj dużo mniejsze niż koła w tradycyjnych rowerach – mają 20–24 cale. Silnik montowany jest w tylnej piaście. Steruje się nim za pomocą prostego panelu z wielostopniową regulacją na kierownicy roweru. Wiele z takich rowerów posiada specjalną funkcję pozwalającą na ruszenie bez pedałowania i jazdę z prędkością 6 km/h. Zazwyczaj zamontowany ma także bagażnik, zatem posiada wszystkie najważniejsze funkcje roweru elektrycznego.

Rowery elektryczne dla dzieci

W przypadku elektrycznych rowerów dla dzieci, najczęściej są proste rowery typu MTB — najbardziej uniwersalne, wytrzymałe i zwrotne. Warto zauważyć, że oraz częściej pojawiają się na rynku także tzw. Fatbike’i elektryczne, czyli rowery na dużych, grubych oponach. Ten model staje się bardzo popularny wśród elektrycznych rowerów dla dzieci, bo jest dużo bardziej stabilny w jeździe.

Rowery elektryczne dla seniora

Rower elektryczny dla osób starszych to równie dobrze może być opisany powyżej rower miejski lub trekkingowy. Wygodny, stabilny, na dużych kołach. Ale w przypadku seniora warto przemyśleć też inne rozwiązanie – rower elektryczny stacjonarny. To urządzenie zdecydowanie bardziej bezpieczne i mniej kłopotliwe w użytkowaniu, niż tradycyjny rower elektryczny. Zajmuje mniej miejsca, nie naraża użytkownika na upadki oraz zagrożenia związane z ruchem drogowym, dużo rzadziej się psuje. Ceny takich urządzeń są też dużo bardziej przystępne — mniejsze niż nawet najtańsze klasyczne rowery elektryczne.

MS

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIndonezja zainteresowana duńskimi fregatami
Następny artykułDuże zmiany w grudziądzkim szpitalu. Dla chorych na COVID-19 mniejsza liczba łóżek