A A+ A++

Aż 23 na 40 przebadanych rowerków dziecięcych, hulajnóg i pojazdów akumulatorowych wzbudziło zastrzeżenia Izby Handlowej. Analiza wykazała liczne niezgodności w oznakowaniu, ale co gorsza – także wady techniczne. Zdecydowana większość produktów dotarła na polski rynek z Chin.

Rowerki i hulajnogi tych marek z wadami. Co druga zabawka zakwestionowana po kontroli
Rowerki i hulajnogi tych marek z wadami. Co druga zabawka zakwestionowana po kontroli
/ Shutterstock/UOKiK/Bankier.pl

– Prezes UOKiK wraz z Inspekcją Handlową dba o to, by do konsumentów trafiały tylko bezpieczne produkty. To szczególnie ważne, gdy dotyczy najmłodszych – uzasadniają powody kontroli przedstawiciele IH.

Badanie zabawek, którego wyniki zaskakują, prowadzono od stycznia do kwietnia 2023 roku; poddano mu wówczas:

  • 25 modeli rowerków i hulajnóg (20 modeli pochodziło z Chin, 1 z Francji, 1 z Polski), w tym takich marek jak Decathlon, Spokey, Carrefour Polska, Bescomo czy Edilandia.

  • 15 samochodów akumulatorowych (wszystkie z Chin), m.in. marki Jula AB, Ramiz, Artyk czy Playhouse. 

Brak instrukcji i ostrzeżeń

W części badania dotyczącej właściwego oznaczania produktów, weryfikowano, czy zabawki posiadają prawidłową dokumentację techniczną, dane identyfikacyjne producenta lub importera, informacje identyfikujące zabawkę, znak CE i poprawną instrukcję w języku polskim.

UOKiK

Najczęściej winne były nieprawidłowa instrukcja obsługi, jej brak lub treść pozbawiona wymaganych ostrzeżeń. Na 15 pojazdów akumulatorowych aż 9 wzbudziło tego rodzaju zastrzeżenia Izby Handlowej. Wśród 25 kontrolowanych hulajnóg i rowerków – kolejne 3 pozostawało w sprzedaży, chociaż nie spełniało oczekiwanych standardów tego rodzaju.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator “Bezpiecznego kredytu 2 proc.”
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem – “pełną” ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

“Niezadziałanie blokad” i inne wady techniczne 

Kontroli poddano również techniczne parametry pojazdów. W tym celu testowano wytrzymałość pojazdów, ich odporność na wstrząsy i zderzenia, mierzono maksymalną prędkość oraz mechanizmy pozwalające dziecku zahamować.

20 proc. kontrolowanych pojazdów akumulatorowych wykazało nieprawidłowości techniczne. Powody? “Niewłaściwe odstępy między tylnym kołem a ramą oraz między kółkami treningowymi a płaskownikiem, na którym są zamocowane” oraz “niewłaściwe odległości pomiędzy przemieszczającymi się częściami metalowej stopki sprężynowej i jej mocowania”, czytamy w raporcie podsumowującym.

Więcej niż co trzecia zabawka z grupy “hulajnogi i rowerki” wykazała braki techniczne. W szczególności winne temu były:

  • zaniżona średnica przednich kół,
  • niezadziałanie blokad zabezpieczających regulację wysokości rurki kierownicy oraz oddzielenie się jej od hulajnogi,
  • brak znaku minimalnego wsunięcia trzonu kierownicy.

Szczegółowe wyniki kontroli każdej z zabawek, ze wskazaniem ich nazwy, znaleźć można na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W wyniku kontroli do szefa UOKiK-u złożono 7 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych, czego efektem może być nałożenie kar na przedsiębiorców. 

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ Польше разоблачили еще одного агента из российской сети шпионов
Następny artykułУкраїнський центровий підписав контракт з клубом НБА за схемою Exhibit 10