A A+ A++

Na Morzu Czarnym trwają wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Rosji i Egiptu. Manewry morsko-lądowe o kryptonimie „Most Drużby (przyjaźni)″ mają wedle oficjalnych zapewnień wzmocnić współpracę wojskową pomiędzy stronami. Ćwiczenia potrwają od 17 do 24 listopada. Część morska koncentruje się na obronie okrętów, w tym zwalczaniu celów powietrznych i nawodnych. Osobne etapy są poświęcone zadaniom poszukiwawczo-ratunkowym, uzupełnianiu zaopatrzenia na pełnym morzu i kontroli podejrzanych jednostek.

20 listopada na poligonie nieopodal Noworosyjska odbyły się ćwiczenia sił specjalnych z obu krajów. Szef wydziału operacyjnego marynarki wojennej Egiptu, wiceadmirał Mahmud Adel Mahmud Fajzi, został mianowany dowódcą ćwiczeń morskich i szefem delegacji Egiptu.

Ze strony Egiptu w ćwiczeniach biorą udział fregata Al-Iskandarijja typu Oliver Hazard Perry, korweta Al-Fateh typu Gowind i szybki okręt rakietowy Mahmud Fahmi typu Ambassador Mk III. Ze strony rosyjskiej w ćwiczeniach biorą udział fregata Admirał Makarow projektu 11356Р (na zdjęciu), mały okręt rakietowy Oriechowo-Zujewo projektu 21631, patrolowiec Dmitrij Rogaczow projektu 22160 i holownik ratowniczy Profiessor Nikołaj Muru projektu 22870.

Rosja i Egipt prowadzą regularne ćwiczenia od 2015 roku, kiedy Kair ponownie nawiązał współpracę wojskową z Moskwą. Po raz pierwszy jednak „Most Przyjaźni” odbywa się na Morzu Czarnym, co część ekspertów postrzega jako wyraźny sygnał pod adresem Turcji. Ankara aktywnie wspiera w Libii Rząd Porozumienia Narodowego, z kolei Kair jest stronnikiem Libijskiej Armii Narodowej Chalify Haftara.

Egipt już wcześniej deklarował gotowość interwencji wojskowej w Libii w przypadku, gdyby GNA kontynuowała swoją ofensywę. Nie jest tajemnicą że LNA wspierała także Moskwa, zaangażowana militarnie w Libii. Egipt wspomaga również Grecję, odwiecznie skonfliktowaną z Turcją. Na początku listopada Egipt i Grecja przeprowadziły wspólnie z Cyprem ćwiczenia morskie, w których udział wziął śmigłowcowiec desantowy Gamal Abdel Nasser typu Mistral.

Do końca lat 70. to ZSRR był głównym sojusznikiem Kairu. Po normalizacji stosunków z Izraelem miejsce Moskwy zajął Waszyngton, ale po obaleniu wieloletniego prezydenta Husniego Mubaraka Egipt zaczął na nowo rozwijać więzy z Moskwą. Ostatnio zdecydował się na zakup rosyjskich myśliwców Su-35, pomimo groźby sankcji ze strony USA. W mediach pojawiały się także informacje o rzekomych planach utworzenia w Egipcie rosyjskiej bazy wojskowej.

Wyjście fregat Al-Iskandarijja i Admirał Makarow z portu w Noworosyjsku:

Zobacz też: Egipt szuka wsparcia Kenii ws. kontrowersyjnej tamy na Nilu

(mil.ru, philenews.com, tass.com)

Ad Meskens, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykuł“Przede wszystkim powinniśmy zmienić politykę testowania”
Następny artykułSceny w Lubinie. Forsell pokazał kawał kopyta!