A A+ A++

Liczba wyświetleń: 142

Rosja rozszerzyła w piątek listę towarów, za które żąda płatności w rublach, obejmując eksport zboża. Zboże, olej słonecznikowy i mączka ekstrahowana są kolejnymi, które dołączyły do gazu ziemnego.

Ponadto minister rolnictwa Dmitrij Patruszew ogłosił, że rosyjskie produkty rolne trafią obecnie tylko do „przyjaznych krajów” i zgodnie z „zasadą kto najbardziej potrzebuje”.

Rosja i Ukraina odpowiadają za 14% światowej produkcji pszenicy i zajmują odpowiednio 1. i 5. miejsce. Oba kraje są znaczącymi eksporterami, dostarczając prawie 30% światowego eksportu pszenicy. UE, USA i Kanada są również głównymi producentami i eksporterami pszenicy. Chiny i Indie są głównymi producentami pszenicy, ale są importerami netto i zapewniają stosunkowo niewielki udział w światowym eksporcie pszenicy. Inne kraje o dość dużym udziale eksportu pszenicy to Australia (8,4%), Argentyna (6,6%), Kazachstan (4,1%) i Turcja (3,4%)”.

Podczas gdy Rosja obwinia zachodnie sankcje mające na celu ukaranie i izolację rosyjskiej gospodarki za wysadzenie w powietrze globalnych dostaw żywności, a zwłaszcza dla bliskiego Wschodu i krajów afrykańskich, które są silnie uzależnione od zboża z Ukrainy i Rosji, kraje G7 kilka dni temu na szczycie w Niemczech skrytykowały Moskwę za to, co uznały za „geopolitycznie motywowanym atak na globalne bezpieczeństwo żywnościowe”.

W oświadczeniu z zeszłego piątku prezydent Rosji Władimir Putin obarczył winą „nieodpowiedzialne działania” samych krajów G7. „Z pewnością jesteśmy gotowi nadal wypełniać w dobrej wierze wszystkie nasze zobowiązania dotyczące dostaw produktów rolnych, nawozów, nośników energii i innych krytycznych produktów” — podkreślił Putin. Następnie uderzył w to, co zachodni przywódcy często nazywają lekceważeniem przez Rosję „porządku opartego na zasadach”, pytając sarkastycznie: „Jakie zasady? Kto wymyślił te zasady?”

Przychody Rosji z paliw kopalnych, największego jej eksportu, wzrosły do rekordowych poziomów w ciągu pierwszych 100 dni wojny z Ukrainą, napędzane przez nieoczekiwany spadek sprzedaży ropy naftowej przy rosnących cenach. „Rosja zarobiła prawdopodobnie rekordowe 93 miliardy euro z eksportu ropy, gazu i węgla w ciągu pierwszych 100 dni inwazji tego kraju na Ukrainę, zgodnie z danymi przeanalizowanymi przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, organizację badawczą z siedzibą w Helsinkach w Finlandii” — czytamy w raporcie.

Tłumaczenie i opracowanie: Andrzej Kumor
Zdjęcie: ales_kartal (CC0)
Źródło zagraniczne: ZeroHedge.com
Źródło polskie: Goniec.net

5

TAGI: Embargo, Import i eksport, Rosja, Sankcje, Zboża, Żywność

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDramatyczne odkrycie w Koszalinie. Ciało mogło leżeć w aucie od kilku miesięcy
Następny artykułGniewinki 2022 już za nami! Fantastyczna zabawa, wielkie gwiazdy i moc atrakcji