A A+ A++

Publikacja z dnia: 06-10-2021 11:10

Zainteresowanie pompami ciepła stale rośnie. Nowe domy jednorodzinne wyposaża się w nowoczesne technologie, które doskonale sprawdzają się w roli grzewczej, a pod względem ekologicznym wprowadzają do budownictwa nową, najwyższą jakość.

Z kolei domy ze starymi instalacjami grzewczymi przechodzą nierzadko renowację, podczas której wymienia się stare piece czy kotły na rzecz pomp ciepła, a wszystko to dzięki możliwościom sporych dotacji. Przyjrzyjmy się dokładnie motywom, które stoją za coraz większym zainteresowaniem pompami ciepła.

Darmowe źródło ciepła

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest tym, co wyróżnia pompy ciepła od tradycyjnych metod ogrzewania domu. Wykorzystywanie OZE jest jednoznaczne z faktem, że pochodzą one z surowców naturalnych, których zasoby w praktyce są niemalże nie do wyczerpania. Za nieograniczonym dostępem do źródeł ciepła idzie również kwestia ekonomiczna. Naturalnie występujące źródła ciepła, z których energię czerpie pompa ciepła, nie generuje kosztów za użytkowanie tych źródeł. Przykładowo: pompa ciepła typu powietrze-woda energię do ogrzewania pobiera z powietrza. Za powietrze nie trzeba płacić, w przeciwieństwie do paliw stałych, takich jak węgiel kamienny. Ogrzewanie pompą ciepła można przyrównać do ogrzewania kotłem kondensacyjnym, ale jednocześnie mając darmowy i nieograniczony dostęp do gazu. Brzmi utopijnie? Pompa ciepła w rzeczy samej ogrzewa dom wykorzystując do tego celu źródło, które jest w pełni darmowe. Oprócz wspomnianego powietrza, źródłami tymi mogą być wody gruntowe (co w praktyce sprowadza się najczęściej do zapewnienia dostępu pompie ciepła, poprzez wymiennik dolny, do studni czy stawu) lub grunt – wystarczy działka wokół domu, gdzie fachowcy wykonają odpowiednio głębokie odwierty pod dolny wymiennik ciepła. Wszystkie źródła jednak sprowadzają się do tego, że nic nie kosztują.

Dodatkowy bonus: c.w.u. oraz chłodzenie

Jeśli mowa o ekonomii, to warto wspomnieć, że bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie pompy ciepła nie tylko w celu produkowania energii cieplnej do zapewnienia komfortu temperaturowego jego mieszkańcom, ale też do podgrzewania wody użytkowej. Wiele modeli pomp ciepła jest wyposażonych w technologię HGW, czyli tzw. Technologię Gorącego Gazu, którą opatentowała Thermia. Dzięki technologii tej, pompa ciepła nie tylko ogrzewać może budynek, ale też produkować ciepłą wodę użytkową po bardzo niskich kosztach, aż trzykrotnie bardziej efektywnie niż w przypadku tradycyjnych metod uzyskiwania c.w.u. Dobre pompy ciepła, takie jak Thermia Atlas 18 potrafią wytworzyć nawet 545 litrów ciepłej wody użytkowej, której temperatura dochodzi do 40 st. C. przy poborze jednorazowym. To bardzo imponujący wynik, szczególnie, jeśli brać pod uwagę, że wciąż mowa o odnawialnych, darmowych źródłach energii!

Pompa ciepła to też patent na darmową klimatyzację latem. Dlaczego? Instalacja pompy ciepła, która zimą pobiera ciepło z takich źródeł jak grunt i przetwarza w taki sposób, by finalnie trafiło do instalacji grzewczej w domu, latem może zadziałać podobnie do zasady działania lodówki, oddając ciepło z domu na zewnątrz. Chłodzenie będzie umiarkowane, ale z pewnością odczuwalne i przynoszące ulgę. Pompę ciepła można rozbudować o dodatkowy moduł chłodzący, co jeszcze bardziej zwiększa efektywność chłodzenia.

Możliwe dofinansowanie

Jeszcze innym aspektem, który sprawia, że zainteresowanie pompami ciepła wciąż wzrasta, jest możliwość ich dofinansowania. Trwa program Czyste Powietrze, dzięki któremu można starać się o dofinansowanie na wymianę starych urządzeń grzewczych na nowoczesne, które eksploatują, zamiast paliw stałych, odnawialne źródła energii. To bardzo dobra okazja do tego, by wnioskować o takie dofinansowanie. Dzięki programowi rządowemu pompy ciepła w Malborku , Elblągu, Gdańsku, Kołobrzegu, ale też w południowych częściach Polski, pojawiają się w miejsce tradycyjnych pieców, które dotąd nie tylko nie były wystarczająco wydajne, ale też generowały sporo dymu, popiołu i innych zanieczyszczeń, wpływając tym samym na jakość powietrza. To właśnie poprawa jakości powietrza jest główną myślą, która przyświeca inicjatorom Programu. Dodatkowo, tę część wydatków, która nie zostałaby objęta dofinansowaniem, podatnik odliczyć może sobie od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Zyskać można zatem podwójnie!

Jeśli brać pod uwagę takie aspekty jak odnawialne źródła energii, wielofunkcyjność pompy ciepła oraz możliwość dofinansowania przedsięwzięcia związanego z zakupem i montażem, to rosnąca popularność pomp ciepła wcale nie dziwi. To dobry kierunek zmian, zarówno pod względem solidności działania pomp ciepła, jak i tego, że wpisują się w bardzo potrzebnego w dzisiejszym świecie ducha ekologii.

(materiał zewnętrzny)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszaki z Rumi oficjalnie rozpoczęły przygodę ze szkołą
Następny artykułZmiany powrotne w rybnickiej B klasie [WIDEO]