A A+ A++
Rosja i Chiny są na etapie zawarcia umowy na budowę nowego gazociągu Siła Syberii-2 – informuje brytyjskie wydanie The Telegraph. Odnotowano, że rosyjski prezydent Władimir Putin i jego chiński odpowiednik Xi Jinping finalizują umowę, zgodnie z którą Rosja podwoi eksport gazu rurociągami do Chin.
Ceremonia zakończenia budowy gazociągu Siła Syberii, 2014 r.. Zdj. Kremlin.ru

Oznacza to, że nowym gazociągiem Siła Syberii-2 będzie przesyłanych rocznie do 50 mld m3 gazu ziemnego. Zwraca się uwagę, że dążenie Moskwy i Pekinu do podwojenia dostaw surowców do Azji pozostało niemal niezauważone przez kraje UE, które w ostatnich miesiącach były zajęte sporami o Nord Stream-2.

Rosja nie bierze pod uwagę braku certyfikacji dla Nord Stream 2

W artykule zaznaczono, że jeśli projekt zostanie podpisany i budowa gazociągu zostanie zakończona, Rosja będzie mogła sprzedawać gaz z tych samych złóż, które obsługują Europę, a ta dywersyfikacja stanowi dodatkowy instrument nacisku na UE. Uważa się, że w regionie jamalskim jest wystarczająco dużo gazu, aby zaopatrywać oba rynki, ale Rosja mogłaby wykorzystać na swoją korzyść różnorodność swojej bazy odbiorców.

Gazprom chce ukończyć Nord Stream 2 i rozpocząć budowę gazociągu do Chin

W ostatnich latach pogłębiły się więzi energetyczne między Chinami a Rosją. Pierwszy bezpośredni gazociąg między nimi – Siła Syberii – został otwarty w 2019 roku i rozciąga się na 2200 km między północnymi Chinami a rosyjskimi polami gazowymi Kowyktinskoje i Czajandinskoje we wschodniej Syberii.

W miarę jak Chiny starają się zmniejszyć swoją zależność od węgla, ich zapotrzebowanie na gaz ziemny rośnie. Tymczasem Rosja stara się zdywersyfikować swoją działalność eksportową na rynkach europejskich, gdzie przyszłość gazu ziemnego jest niepewna, ponieważ kontynent dąży do zmniejszenia swojej zależności od paliw kopalnych, czytamy w artykule.

The Telegraph pisze, że gazociąg Siła Syberii-2 jest przedmiotem dyskusji od wielu lat, ale w obliczu napięć z UE nabrał nowego rozmachu. Według doniesień Putin i Xi rozmawiali o rurociągu podczas rozmowy telefonicznej 15 grudnia ub.r., a prezydent Rosji przyjął później Uchnaagijna Chürelsücha, prezydenta Mongolii, przez której terytorium ma przebiegać nowy rurociąg.

Ponadto, według The Telegraph, Gazprom prowadzi studium wykonalności budowy rurociągu wspólnie z chińską National Petroleum Corporation. Scenariusz bazowy zakłada, że przesył ma rozpocząć się już w 2027 roku.

jb/ belsat.eu wg East24.info

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObchody 159. rocznicy Powstania Styczniowego w Czarnej już niebawem! Zapowiedź
Następny artykułDzisiaj, kolejnych 390 nowych osób zakażonych w województwie